Hollandsk sprinter dominerer på ny i Tour de France
For anden dag i træk gik etapesejren i kvindernes Tour de France til sprinteren Lorena Wiebes.

For anden dag i træk gik etapesejren i kvindernes Tour de France til sprinteren Lorena Wiebes.

Ingen er i nærheden af at matche Lorena Wiebes' topfart i kvindernes Tour de France.
Nøjagtig som på 1. etape vandt den hollandske sprinter suverænt, da 2. etape søndag skulle afgøres i en massespurt i den schweiziske by Genève.
SD Worx-profilen bevarede dermed også den gule trøje, som hun iklædte sig på åbningsetapen.
Elisa Balsamo (Lidl-Trek) og Marianne Vos (Visma) kom i mål på de efterfølgende pladser.
Lidl-Treks Riejanne Markus gjorde ellers sit for at gøre det spændende med et godt udbrudsforsøg, men hollænderen blev hentet mindre end en kilometer fra målstregen.
Ikke mindst på grund af den tidligere verdensmester Lotte Kopecky, som med en hård føring var kraftigt medvirkende til at hale Markus ind.
Herfra var Wiebes lige så suveræn, som de fleste havde forventet.
På forhånd lignede etapen det bedste bud på en topplacering til Amalie Dideriksen, der er eneste danske deltager i dette års Tour de France.
Men københavneren var ikke en del af fronten, da det hele skulle afgøres.
Mandag forlader Tour de France-feltet Schweiz, hvor de to første etaper er kørt, og kører til Frankrig, hvor Poligny er målby.
RITZAU