Danmarks grønne Hulk leverede endnu en gang en magtdemonstration på de franske landeveje. Men pusten gik af ballonen til sidst, og det kan blive ekstremt dyrt.

Her får du B.T.s dom fra 17. etape af Tour de France, der blev vundet af Jasper Philipsen.

Det lignede en perfekt dag for Mads Pedersen. Men det blev det ikke.

Først gav han egenhændigt Alpecin og Jasper Philipsen bøllebank, da han klædte dem fuldstændig af, leverede et monumentalt bagholdsangreb og snuppede alle pointene ved den indlagte spurt.

Men så blev han underligt passiv. Efter et hidsigt arbejdsraseri, hvor han lignede en mand, der var umulig at tæmme, slap han speederen og lignede pludselig en mand, der var interesseret i en massespurt. 

Det ligner en katastrofe for Mads P. For han lukkede sin største konkurrent i duellen om den grønne pointtrøje – Jasper Philipsen – ind i kampen igen, og etapen fik det værst tænkelige udfald. 

Philipsen vandt, og nu er han kun syv point efter Mads Pedersen i den grønne boksekamp. Danskeren skuffede med en dyr ottendeplads i spurten.

Mads Pedersen lå en årgang i front i et udbrud, der talte seks mand. Men så lettede han på speederen og lukkede sin værste konkurrent ind i løbet igen. Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters/Ritzau Scanpix

Der venter efter alt at dømme et gigantisk drama i Paris.

Dagen fik nemlig en mareridtsafslutning for vores danske Hulk, da Jasper Philipsen vandt etapen, mens Mads P. 'kun' blev nummer otte.

Nu ser kampen om den grønne trøje ud til at være HELT åben.

Du kan ligeså godt rydde kalenderen på søndag, hvis du ikke allerede har gjort det. Dagen lugter nemlig af en gigantisk gyser.

Det VIL bare ikke lykkes for Visma-Lease a Bike.

På trods af en udtalt ambition om at satse et hundrede procent på etapesejre efter Jonas Vingegaards chokerende exit i søndags, virkede det hollandske storhold underligt passive igen.

Visma fik trods alt tre mand med i det gigaudbrud, der skulle kæmpe om sejren, men det var ufatteligt, at de først forsøgte at stikke til allersidst.

I lange perioder af etapen kørte de direkte mod ulvens gab, da de blev siddende i udbruddet, der talte supersprinteren Jasper Philipsen, Mads Pedersen, Michael Matthews og Mathieu van der Poel. I stedet for at forsøge at stikke afsted. Det virkede dødsdømt på forhånd.

Etapesejren glippede igen for Visma-Lease a Bike. Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters/Ritzau Scanpix

Bjerge, bjerge, bjerge. Og så Paris.

Der skal altså bestiges nogle knolde de kommende dage i Tour de France – ja faktisk nærmest ikke andet – hvor der kun venter slag i højderne, inden det hele slutter på Champs-Élysées på søndag.

Torsdag ligner umiddelbart den mest uforudsigelige af dagene, hvor rigtig mange ryttere vil dø for at komme i udbrud.

En lang række hold har intet vundet endnu, og nu sidder de med kniven for struben.

1. Jasper Philipsen – Alpecin-Premier Tech
2. Mauro Schmid – Jayco AlUla ''
3. Olav Kooij – Decathlin CMA CGM ''
4. Lewis Askey – NSN Cycling ''
5. Rick Pluimers – Tudor Pro Cycling ''
6. Clément Russo – Groupama-FDJ United ''
7. Huub Artz – Lotto Intermarché
8. Mads Pedersen – Lidl-Trek ''
9. Michael Matthews – Jayco AlUla ''
10. Aaron Gate – XDS Astana ''

Følg alt det seneste fra Tour de France i B.T.s liveblog lige her. Touren varer indtil søndag 26. juli.