B.T.s cykelkommentator måber: Danmark, I forstår det ikke!
Danskerne forstår slet ikke, hvor god Jonas Vingegaard egentligt er, mener B.T.s cykelkommentator Frederik Gernigon.

Danskerne forstår slet ikke, hvor god Jonas Vingegaard egentligt er, mener B.T.s cykelkommentator Frederik Gernigon.

Jonas Vingegaard blev lørdag historisk, da han blev den første dansker nogensinde til at vinde fem etaper i én og samme Grand Tour.
Danskeren, der søndag bliver kronet som samlet vinder af løbet, var decideret overlegen i hele løbet.
Og B.T.s cykelkommentator føler trang til at påpege én ting over for danskerne.
»Det så jo så nemt ud. Jeg bliver nødt til at sige, at Danmark ikke forstår, at vi lever i en guldalder,« siger Gernigon og tilføjer:
»Ja, Pogacar er ikke med. Og ja, Vingegaard kører mod cykelsportens sub-top. Men jeg er ikke sikker på, at vi nogensinde ser det her igen.«
»Man bliver nødt at til at sammenligne Jonas Vingegaard med dem, han kører imod. Vi bliver forvænt, fordi det er for nemt. Det er barnemad. Der er ingen konkurrence. Og i sig selv er det historisk. Drop snakken om svag konkurrence,« mener han.
Og så har han godt nyt til de danskere, der drømmer om, at Vingegaard igen for alvor kan udfordre Tadej Pogacar i kampen om Tour de France.
»'Pogi' må være bekymret. Jeg tror aldrig, Vingegaard har været bedre,« lyder dommen.