Gruppevis af kvinder, bøllehat nede i panden og rullefald foran toilettet. 

Flere videoer har vakt opsigt, efter kronprins Christian den seneste tid har været en hyppig gæst rundt omkring på landets festivaler - senest Smukfest, hvor han blev set 'feste løs'

Derfor spørger vært Henrik Qvortrup i B.T.s podcast 'B.T. og det gode selskab', om der er god grund til forargelse - eller om man »bare skal lade en 18-årig være en 18-årig«. 

Paneldeltager og mediepersonlighed Gustav Salinas mener, at Kronprinsen skal have lov at være i fred. 

»Jeg tror, at de fleste mennesker i Danmark synes, at han skal have lov til at være den, som han har lyst til at være,« siger han. 

Noget, som forfatter og journalist Georg Metz er enig i: 

»Han er 18 år, og han skal nå at løbe noget af sig, før han skal sidde og se alvorlig ud hele tiden. Så det er helt udmærket, at han får gjort det nu.« 

Selvom flere muligvis ikke ville forbinde Kongehuset med et realityprogram, er det noget, som den tidligere 'For lækker til love'-deltager Gustav Salinas gør i ugens program. 

»Kongehuset er ét stort realityshow, som handler om, at det skal underholde os danskere. Og så længe de kan finde ud af at spille kortene rigtigt, så får de lov til at være her alle de år, de vil.« 

Men der skal ikke meget til, før Kongehuset kan træde ved siden af - og det kan »give problemer«, mener Gustav Salins. 

Det er ikke noget nyt, at kommende konger får stor opmærksomhed, når de bliver fanget i byture.

Men der er alligevel én ting, der er helt anderledes for kronprins Christian. Og det er noget, som virkelig kan puste liv i branderter og fodfejl.

Lyt med 37 minutter inde i ugens afsnit, hvor panelet diskuterer den specifikke udfordring, som kronprins Christian står overfor. 

Lyt i Spotify, Apple Podcast eller ved at trykke play herunder:

B.T. & det gode selskab

Dagens episode er sponseret af Hello Fresh - lækre måltider leveret til døren. Gå ind på HelloFresh.dk og brug koden SELSKAB. Den giver op til 1.199 kr. rabat på de fem første måltidskasser samt fri fragt på din første måltidskasse. Og hvis du bestiller nu, får du oven i købet gratis dessert med i alle kasser – resten af livet! Du kan også bruge koden, hvis det er mere end 12 måneder siden, du sidst har været kunde og du savner de lækre, nemme måltidskasser. ______ Er der lige lovlig meget hype omkring middelmådige danske præstationer ved OL? Må man tisse i en pool? Og er det ok, at Kronprinsen fulder rundt på de danske festivaler? Det er nogle af de spørgsmål, som det gode selskab tager stilling til i denne uges afsnit. Vært: Henrik Qvortrup Det gode selskab: Gustav Salinas, mediepersonlighed og erhvervsmand Lotte Folke, redaktionschef for Opinion på Politiken Georg Metz, forfatter og Journalist Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Producer: Kasper Riising og Maria Asmine Dam