Danske boligejere stod onsdag morgen op til en god nyhed.

USA og Iran har indgået en 14 dages våbenhvile, der blandt andet betyder, at olie og gas igen kan blive sejlet ud på verdensmarkedet gennem Hormuzstrædet mellem Iran og den arabiske halvø.

Det betyder ikke blot lavere benzin- og dieselpriser, men også lavere renter, da den delvise normalisering af olieforsyningen dæmper risikoen for, at inflationen stikker af.

Tingene hænger sammen som: For når risikoen for stigende inflation falder, dæmper det også centralbankernes behov for at sætte renterne op for at tæmme en truende inflation, og så falder renterne. 

»Investorerne er ikke blevet jubeloptimister oven på udmeldingerne, men de tager rigtig godt imod den positive udvikling,« siger chefanalytiker i Totalkredit Sune Malthe-Thagaard.

Da USA’s præsident, Donald Trump, tirsdag truede med at udslette den iranske civilisation og bombe landet tilbage til stenalderen, forventede investorerne på verdensmarkedet, at Den Europæiske Centralbank (ECB) ville hæve sin styringsrente tre gange i år for at imødegå stigende inflation.

Onsdag morgen, da det stod klart, at USA og Iran har indgået en 14 dages våbenhvile, faldt investorernes inflationsfrygt. Nu vurderer de, at ECB vil hæve renten ikke tre, men to gange i år.

Det er godt nyt for de mange danske boligejere, der har et variabelt, kortforrentet lån som for eksempel F-kort, F1, F3 og F5. 

For eksempel faldt F1-renten fra cirka 2,8 procent tirsdag til 2,6 procent onsdag, mens F3-renten faldt fra cirka 2,9 procent til 2,7 procent.

Også boligkøbere, der står foran at skulle finansiere et hus- eller lejlighedskøb med et 30-årigt, fastforrentet realkreditlån, kan glæde sig over våbenhvilen.

Våbenhvilen fik nemlig kursen på det toneangivende 4-procentslån herhjemme til at stige, og det betyder, at kurstabet bliver knap 10.000 kroner mindre ved optagelsen af et lån på en million kroner.

»Lavere renter er godt nyt for de mange danskere, der skal ud at købe bolig, da det gør det lidt billigere at finansiere. Samtidig kan det komme de boligejere til gavn, der står over for en refinansiering af deres F3- og F5-lån senere på foråret.«

»Hvis der kommer en varig løsning på konflikten, vil det være god timing for de kommende renteauktioner i maj,« siger Sune Malthe-Thagaard.

Træerne er dog ikke ved at vokse ind i himlen.

»Selvom renterne falder her til formiddag (onsdag formiddag, red.), er de stadig højere end, før konflikten i Mellemøsten brød ud,« siger Sune Malthe-Thagaard.

I december var den toneangivende rente på et 30-årigt, fastforrentet realkreditlån 3,5 procent.