Vinteren har været særdeles kold i år – og det har tilsyneladende krævet en del ekstra at varme de danske hjem op.

Således fortæller flere forhandlere af brænde og træpiller i TV 2 Østs dækningsområde – det vil sige Nordvestsjælland, Vestsjælland, Sydsjælland og dele af Midtsjælland – at de lave temperaturer har afspejlet sig i salget.

»Der har været en kæmpe efterspørgsel på grund af kulden,« fortæller Emilie Schjelde fra DK Brænde i Slagelse.

Både januar og februar har ifølge DMI været de koldeste måneder i mange år, og eksempelvis i begyndelsen af februar fik DK Brænde 500 ordrer på én weekend.

Det havde firmaet aldrig prøvet før.

Hos Jem & Fix lyder det, at man har solgt 50 procent mere opvarmningsprodukter end på samme tid sidste år.

Og der er har flere gange endda været meldt udsolgt af nogle af varerne.

På den positive side ser det ud til, at det for nu er helt overstået med den koldeste version af vinteren, da der venter plusgrader i den kommende tid.