30.000 ejere af butiks- og kontorbygninger i Danmark skal gøre sig klar på at få et chok.

Der er nemlig konstateret fejl i de udsendte foreløbige vurderinger, og de endelige 2021- og 2023-vurderinger vil i mange tilfælde være væsentligere højere end de foreløbige vurderinger.

Det oplyser Vurderingsstyrelsen i en pressemeddelelse, som styrelsen netop har udsendt her mandag klokken 12.15.

»Der kan være store forskelle fra de foreløbige vurderinger til de endelige 2021- og 2023-vurderinger,« skriver Vurderingsstyrelsen,

Fejlen er ifølge styrelsen isoleret til de foreløbige vurderinger og er rettet på de endelige erhvervsvurderinger, som Vurderingsstyrelsen netop nu er i færd med at sende ud.

»Men omkring 30.000 ejere af butiks- og kontorejendomme i ét plan vil på baggrund af rettelsen af fejlen sandsynligvis opleve en stigning i vurderingen, når de modtager de endelige vurderinger,« skriver styrelsen.

Det betyder på jævnt dansk, at butiksejerne har betalt skat af for lave foreløbige vurderinger og med de nye endelige vurderinger umiddelbart står til at få efterreguleret deres skattebetaling i opadgående retning.

I samme pressemeddelelse sætter Vurderingstyrelsen ord på DRs afsløring mandag af, at cirka 100.000 ejerlejligheder - svarende til cirka hver tredje ejerlejlighed i Danmark - er ramt af fejl i den endelige 2022-vurdering.

Da Vurderingsstyrelsen opdagede fejlen i foråret, blev udsendelserne af de resterende cirka 200.000 endelige 2022-vurderinger for ejerlejligheder sat i bero.

»Vi arbejder lige nu på at indkredse den bedst mulige løsning for de boligejere, der allerede har modtaget en vurdering (endelig 2022-vurdering, red.), så vi sikrer, at deres vurderinger er retvisende. Når vi er klar med det, kommunikerer vi direkte til de berørte ejere,« udtaler direktør i Vurderingsstyrelsen Anne-Sofie Jensen.

Direktør for Vurderingsstyrelsen Anne-Sofie Jensen. Foto: Niels Ahlmann Olesen

Fejlvurderingen af de cirka 100.000 ejerlejligheder udspringer ironisk nok af bestræbelserne på at rette en anden fejl.

Tilbage i 2023 kom det således frem, at nybyggede huse i dyre boligområder, for eksempel nord for København, i mange tilfælde blev overvurderet med flere millioner kroner.

B.T. skrev blandt andet om Kit Abel Prehn, der tilbage i september 2003 fik en foreløbig 2022-vurdering af sit hus i Gentofte Kommune på hele 22,4 millioner kroner. Langt, langt over en realistisk salgsværdi. 

B.T. modtog i september 2023 henvendelser fra flere frustrerede boligejere, der ligesom Kit Abel Prehn ikke kunne forstå, hvorfor deres relativt nyopførte huse skulle være adskillige millioner kroner mere værd end for eksempel ældre, velholdte patriciervillaer i samme kvarter.

25. september 2023 thenvendte B.T. sig til Vurderingsstyrelsen med flere konkrete eksempler på foreløbige 2022-vurderinger på nyopførte huse i dyre områder, der så pilskæve ud.

Men nej, der var ikke noget at komme efter, lød det samme dag afvisende fra Vurderingsstyrelsens presseafdeling.

Men dagen efter udsendte Vurderingsstyrelsen pludselig en pressemeddelelse med overskriften ‘Vurderingsstyrelsen opmærksom på nye huse i dyre boligområder’, hvori styrelsen i lavmælt embedsmandssprog erkendte, at nyopførte huse i dyre boligområder godt kunne have fået en ‘relativ høj’ foreløbig 2022-vurdering

Det må man sige.

For et år senere fik Kit Abel Prehn en ny foreløbig 2022-vurdering, der var 7,4 millioner lavere. Nu lød den ikke længere på 22,4 millioner kroner, men på 15 millioner kroner. 

I arbejdet med at rette op på den fejl har Vurderingsstyrelsen indført såkaldte kommunegrupper, så vurderingsmodellen tager bedre højde for lokale forhold.

Kommunegrupperne blev dog ikke indført samtidig i 2022-modellen for ejerlejligheder, og det har så medført fejl i modelberegningen af lejlighederne.

Cirka 20.000 af de 100.000 berørte ejerlejligheder har ifølge Vurderingsstyrelsen fået en endelig 2022-vurdering, der skyder mere end plus/minus 20 procent forbi skiven.

20 procent er den fejlmargin, som politisk er fastsat som acceptabel.

Modtagerne af de fejlbehæftede endelige 2022-vurderinger ‘vil typisk have fået en for lav vurdering’, skriver Vurderingsstyrelsen i pressemeddelelsen.

Den umiddelbare konsekvens vil være, at de berørte ejerlejlighedsejere vil få efter- og opreguleret deres boligskat i form af restskatopkrævninger.

Anne-Sofie Jensen, direktør i Vurderingsstyrelsen, siger:

»Det er vigtigt at huske på, at de foreløbige vurderinger for både ejerbolig og erhvervsejendomme er foretaget maskinelt, mens de endelige vurderinger er af en helt anden kvalitet, da de er suppleret med faglig, manuel kontrol.«

Hun tilføjer:

»Ikke desto mindre kan jeg godt forstå, hvis man som ejer af et butikslokale kan tro, at der må være sket en fejl, hvis man har modtaget en endelig vurdering, som afviger meget fra den foreløbige,« siger Anne-Sofie Jensen.