Sne, is, kulde og spejlglatte fortove kunne ikke holde boligkøberne fra villavejene i februar.
Den høje aktivitet på boligmarkedet fortsatte i den sidste vintermåned, og særligt to kommuner skiller sig ud.
Det viser en dugfrisk opgørelse fra Boligsiden.
Salget af ejerboliger steg på landsplan med otte procent fra januar til februar.
»Mange boligkøbere sætter jagten lidt på pause i december og januar og skruer gradvist op igen, i takt med at foråret nærmer sig. Det er præcis den udvikling, vi ser i februar,« lyder det fra chefanalytiker og boligøkonom i Nordea Lise Nytoft Bergmann.
Renser man tallene for de sædvanlige sæsonudsving, er interessen for at købe bolig stort set uændret i forhold til januar.
Tempoet på boligmarkedet er fortsat højt, men ikke accelereret yderligere, bemærker Nordea Lise Nytoft Bergmann.
I alt blev der i februar i år solgt 7.457 ejerboliger mod 7.540 i samme måned året før.

Zoomer man ind på salget af huse blev der i februar på landsplan solgt 4.504 villaer og rækkehuse. Det er 11 procent flere end i januar, hvor 4.065 huse skiftede hænder.
Her skiller to kommuner sig ud: Aarhus og Odense.
I lang tid er det København og resten af hovedstadsområdet, der er løbet med opmærksomheden på grund af de galopperede prisstigninger.
Men dykker med ned i tallene, er handelsaktiviteten godt på vej til at sætte ny rekord i Danmarks anden- og tredjestørste byer.
I Aarhus blev der i februar 2026 solgt 244 villaer og rækkehuse. Det er blot 13 procent. færre end den nuværende rekord fra maj 2025, hvor 282 huse blev solgt på én måned.
I Odense blev der solgt 187 huse i februar, hvilket kun er 15 procent under rekorden fra maj 2025 på 219 handler.
Mens interessen for at købe hus i Aarhus og Odense er tæt på de højeste niveauer nogensinde, er der fortsat et stykke op til tidligere tiders top på husmarkedet i både hovedstadsområdet og på landsplan.
»Interessen for at købe hus er i øjeblikket meget stor i både Aarhus og Odense, og vi vil ikke blive overraskede, hvis handelsaktiviteten sætter ny rekord i løbet af foråret. I hovedstaden er farten på husmarkedet også høj, men her er vi ikke i nærheden af rekordniveauer for hussalget (i 2021 under coronaen, red.),« siger Lise Nytoft Bergmann.
Hun tilføjer, at køberne i Aarhus og Odense skal være klar til at slå til, når de møder op til åbent hus-arrangementer her i foråret:
»De mest attraktive huse bliver ofte solgt allerede ved første fremvisning. Er man på udkig efter hus i disse områder, er grundigt forarbejde afgørende. Man skal være klar til at handle, når den rette bolig dukker op.«
»For møder man op til åbent hus, kan man være næsten sikker på, at man ikke er alene, og at flere af de andre købere allerede har kuglepennen klar.«
I Odense Kommune blev et gennemsnitligt hus på 140 kvadratmeter i februar i år solgt for 2.893.000 kroner.
I Aarhus Kommune lød hammerslaget for et tilsvarende hus på 4.204.000 kroner, mens køberne i Københavns Kommune i februar skulle lægge 8.700.000 kroner for 140 gennemsnitlige kvadratmeter hus.
