Omkring 100.000 af de udsendte ejendomsvurderinger er lavet forkert.

Det skyldes, at der har været fejl i selve vurderingsmodellen, erkender skattevæsenet over for DR Nyheder. 

Det drejer sig om vurderinger af cirka en tredjedel af alle ejerlejligheder i Danmark – omkring 100.000 ejerlejligheder.

Nogle lejligheder er altså blevet vurderet for højt, mens andre er blevet vurderet for lavt.

Ifølge styrelsens egen målestok er det uden for skiven.

Og det er en »alvorlig fejl«, vurderer juraprofessor Rasmus Grønved Nielsen fra Københavns Universitet over for DR:

»De endelige vurderinger skulle jo gerne være rigtige. Det er de tilsyneladende ikke, og det er jo bekymrende. Samtidig er det mange, som er ramt,« siger han til mediet. 

Fejlen betyder, at vurderingen rammer skævt med mere end 20 procent blandt omkring 20.000 af vurderingerne, skriver DR.

Ifølge Vurderingsstyrelsens direktør, Anne-Sofie Jensen, der står for udsendelse af de nye ejendomsvurderinger, er fejlen »ærgerlig«, men hun afviser samtidig, at fejlen for størstedelen af de 100.000 lejligheder medfører store problemer.