I svime over Danmark: 'Bedste i verden'
Kesslers promotor blæst bagover – måber over danske fans.

Kesslers promotor blæst bagover – måber over danske fans.

Han kan næsten ikke være i sig selv, når han først begynder at tale om det.
Hyldesten vil faktisk ingen ende tage.
For ham er der nemlig ét sted, der er langt bedre end alle andre, når det kommer til atmosfære, eufori og kulturen til store boksebrag.
Og det er Danmark.
Det er i hvert fald meldingen fra den tyske boksepromotor Kalle Sauerland, som har oplevet de rød-hvide boksefans på tætteste hold, hver eneste gang Mikkel Kessler har kæmpet om VM-titler på hjemmebane i løbet af karrieren.
Og målet er da også, at netop dét skal opleves igen. For meget snart er Mikkel Kessler tilbage i ringen. Et comeback, som i den grad er tiltrængt for dansk boksning, mener tyskeren:

»Det er også én af de ting, der motiverer mig ved det her comeback. Jeg håber virkelig, at det kan gøre noget for boksning i Danmark.«
»For når boksning er på toppen her, jamen, så er det den bedste atmosfære i verden,« lyder det i et interview med B.T.
Kalle Sauerland har adskillige gange siddet i en propfyldt arena i Danmark og følt, at netop den stemning ikke fås andre steder.
Den er ganske enkelt helt unik.
»Det handler måske lidt om vikingekulturen. Alle, der kommer til kampene, bringer en helt vild energi. Alle burde simpelthen have lov til at opleve det,« siger han og fortsætter:
»Energien omkring Mikkel Kessler... jamen, den kan ikke sammenlignes med noget andet ude i verden.«
Danskeren gør comeback 28. november, når han møder amerikanske Bernard Joseph i Brøndby Hallen.
Kessler stoppede ellers karrieren i 2013.