Frygter prischok: 'Kan stige fire-fem kroner hen over natten'
De norske bilister kan vågne op til en ubehagelig virkelighed i næste uge.

De norske bilister kan vågne op til en ubehagelig virkelighed i næste uge.

Der kan meget vel risikere at være alenlange køer ved de norske tankstationer på mandag.
For hos den norske udgave af FDM frygter man det værste – fra på tirsdag.
»Vi er meget bekymrede for, hvad der sker 1. september, hvor vi kan få en prisstigning på fire-fem kroner hen over natten,« som pressechef Ingunn Handagard fra Norges Automobil-Forbund (NAF) siger til Dagbladet:
»Bilejerne kan få et prischok ved pumperne, hvis vi ikke får en normalisering af brændstofpriserne inden.«
Der er således risiko for, at priserne kommer helt op omkring 30 norske kroner pr. liter (lige over 20 danske kroner).
Årsagen er, at de afgiftsreduktioner, der tidligere på året – 1. april – blev indført for at holde de eskalerende priser på benzin og diesel nede, kun var midlertidige.
Og de bortfalder altså pr. 1. september.
Ifølge Dagbladet har afgiftsbesparelserne været betragtelige:
For benzin har der i alt været tale om 4,41 norske kroner.
For diesel har der i alt været tale om 2,85 norske kroner.
Problemet er nu, at brændstofpriserne den seneste tid alligevel er krøbet op og op.
I weekenden blev de i Norge registreret til at være:
22,50 norske kroner for benzin.
24,50 norske kroner for diesel.
Lidt hurtig hovedregning viser, at lægges de bortfaldne afgifter oveni, så er man allerede faretruende nær 30 norske kroner pr. liter, og priserne kan altså nå at stige yderligere inden da.
Fra politisk side ser der ikke ud til at være en redningskrans på vej. Her tegner der sig i øjeblikket intet flertal i Stortinget for at forlænge afgiftsreduktionen, skriver Dagbladet.
Nordmænd kan dog stadig i et stykke tid få billigere brændstof, hvis de er villige til at køre lidt for at finde det.
For i nabolandet Sverige har man ligeledes hakket i afgifterne for at hjælpe landets bilister, og det vil være gældende helt frem til udgangen af november.
På den anden side af grænsen kan priserne fra på tirsdag derfor være helt op til ti norske kroner lavere end i Norge.
I Danmark har der ikke været skåret i brændstofafgifterne fra politisk side.