VM-Powerranking: En syngende lussing!
Verdensmesterskaberne i fodbold er sparket i gang. Her er vores powerranking efter første spillerunde

Verdensmesterskaberne i fodbold er sparket i gang. Her er vores powerranking efter første spillerunde

VM nåede natten mellem den 17. og 18. juni en milepæl, da første runde af gruppespillet nu er afviklet.
De første 24 kampe har budt på uforglemmelige øjeblikke, store følelser, favoritsejre og flere overraskelser.
Baseret på første rundt har vi lavet en powerranking over det aktuelle styrkeforhold mellem titelbejlerne.
5. Spanien

Europamestrene fik en syngende lussing af den spanske sportspresse, da man helt sensationelt delte med upåagtede Kap Verde.
Det er bestemt en streg i regningen, hvorfor favoritværdigheden nedjusteres, selvom der ikke er grund til panik endnu.
Spanien tabte også deres første gruppekamp ved VM i 2010, hvor de som bekendt gik hele vejen.
Mon ikke svipseren mod Kap Verde fungerer som et wake up call, og stjernerne Nico Williams og Lamine Yamal starter inde næste gang.
Derfor vinder de:
Har stadig en af VM's bedste trupper.
Vi ved, de kan spille noget fuldstændig fortryllende fodbold.
Lamine Yamals forfatning må forventes kun at blive bedre herfra.
Derfor vinder de ikke:
Hvis præstationen mod Kap Verde er rettesnoren for Spaniens niveau.
Virker for afhængige af Lamine Yamal, der endnu ikke er i topform.
4. Tyskland

Julian Nagelmanns tropper var ikke på forhånd udråbt som kæmpefavorit til VM-trofæet, men man skal aldrig undervurdere tyskerne.
I denne powerranking er de på fjerdepladsen på baggrund af deres knusende sikre 7-1-sejr over Curaçao.
Ja, de spillede mod Curaçao, men vi så jo Spanien dumme sig mod Kap Verde, som fortæller historien om, at et VM kræver 100 % fokus. Det havde tyskerne.
Nu skal de følge op mod Elfenbenskysten og Ecuador, der har noget mere kvalitet end Curaçao.
Derfor vinder de:
Et knalddygtigt turneringshold, som er godt trænet.
Flere profiler - både startere og indskiftere - strålede i åbningskampen.
Stærkt sammenhold.
Derfor vinder de ikke:
Umuligt at sige noget om deres reelle niveau på baggrund af kampen mod Curaçao.
Ikke helt så profiltungt som andre nationer.
Mangler måske den der målmager eller individualist på allerøverste niveau i de tætte kampe.
3. Argentina

Lionel Messi kan endnu. Hattrick mod Algeriet sender ham op på siden af Miroslav Klose som VM's all time topscorer. 16 har de lavet hver især.
Og så længe Lionel Messi spiller, er Argentina mere end i spil til at genvinde VM-trofæet, selvom der på forhånd var en smule skepsis omkring deres formåen.
Andre trupper er givetvis stærkere, men landstræner Lionel Scaloni har siddet i stolen siden 2018 og bygget et koncept anført af Lionel Messi, der stadig er livsfarligt.
Derfor vinder de:
Lionel Messi er stadig sulten og blandt verdens bedste.
Argentina har erfaring og gjort det før.
En sammentømret trup med et fastforankret koncept.
Derfor vinder de ikke:
Truppen er ikke på niveau med, hvad andre nationer kan mønstre.
Det sker sjældent, men Argentina kan ikke klare en offday fra Messi.
2. England

Er dette året, hvor England napper VM-trofæet?
Det må tiden vise, men de tog i hvert fald et stort skridt i den rigtige retning med sejren over Kroatien.
Kroatien ligger nummer 11 på Fifas verdensrangliste, og England mødte dermed klart hårdest modstand i første runde sammenlignet med de øvrige guldbejlere.
Faktisk er det første gang siden 2002, at England ved et VM besejrer et hold på verdensranglistens top 15.
Derfor vinder de:
De har verdens bedste angriber i Harry Kane.
Thomas Tuchel har taget nogle modige og formentlig nødvendige spillervalg, som peger i retning af et helt nyt og stærkt sammenhold.
Stor løbevillighed, intensitet og fysik.
Derfor vinder de ikke:
Sprækkerne defensivt skal justeres, når modstanden bliver endnu stærkere.
Historien taler imod, at det skal kunne lykkes.
1. Frankrig

Hvis vi lige glemmer Frankrigs første halvleg mod DR Congo, så er de sidste 45 minutter rigelig empiri til at have franskmændene som den absolutte topfavorit til guldet.
Michael Olise blev lagt ind centralt, og det var nøjagtig den olie, de offensive tandhjul havde brug for.
Frankrig sprudlede efter pausen og scorede det ene eminente mål efter det andet og fik tilmed stærke bidrag fra bænken.
Ingen andre nationer leverede et højere topniveau end Frankrigs anden halvleg.
Derfor vinder de:
Viste VM's højeste topniveau.
En uhørt stærk trup med en voldsom bredde.
En træner med evnen til at justere taktisk.
Derfor vinder de ikke:
Første halvleg mod DR Congo må ikke være pejlemærket for franskmændenes egentlige niveau.
Hvis individualisterne spænder ben for hinanden.
Dette indhold er produceret i samarbejde med en annoncør. Berlingske Medias uafhængige redaktioner har intet med udarbejdelsen og publiceringen at gøre.