Over/under 2,5 mål hos Betoro: Masser af norske mål



Norge er omsider igen med til VM og denne gang med en imponerende offensiv anført af Haaland og kuglerne støbt af Ødegaard. Men der er masser af bredde i det norske hold, hvorfor landstræner Ståle Solbakken uden tvivl er klar over, at der skal satses voldsomt i åbningskampen mod Irak.
Gruppens to øvrige modstandere er nemlig Frankrig og Senegal, hvorfor målscore kan blive af stor vigtighed. Irak fik ganske vist 1-1 i en testkamp mod Spanien, men der er intet i truppen, der kvalitetsmæssigt taler for, at irakerne får et point i denne gruppe. Det bliver en solid norsk sejr.
Bemærk kampen spilles midnat natten til onsdag dansk tid. En tanke – Haaland vil uden tvivl gerne markere sig på topscorerlisten. I en svær gruppe ved han, at der skal høstes mål mod Irak.
Spilforslag: Norge scorer over 2,5 mål til odds 1,95 hos Betoro
Se alle vores odds-anbefalinger her
Dette indhold er produceret i samarbejde med en annoncør. Berlingske Medias uafhængige redaktioner har intet med udarbejdelsen og publiceringen at gøre.