Norge i sensation? Sådan vinder de VM
Norge ser ud til at få en benhård vej til VM-finalen, som tingene ser ud lige nu

Norge ser ud til at få en benhård vej til VM-finalen, som tingene ser ud lige nu

Artikel er opdateret efter Norges avancement fra 1/8-finalen.
Norge fortsætter i deres VM-robåd, hvor euforien ingen ende vil tage.
Nu er man i kvartfinalen efter at have slået Elfenbenskysten og Brasilien ud.
Her kigger vi på Norges vej til VM-pokalen:
1/16-finalen
Her bragede Norge og Elfenbenskysten sammen. Begge blev to'er i deres respektive grupper, og den kamp trak nordmændene sig sejrsrigt ud af.
1/8-finalen
Erling Haaland var den helt store helt, da han igen, igen, igen scorede to gange for Norge og sendte sit land i kvartfinalen.
Kvartfinalen
Det ligger allerede fast, at Norge skal op imod England, der har spillet sig forbi værtsnationen Mexico.

Semifinalen
Går Norge forbi England, kan de se frem til benhård modstand i semifinalen.
Det kan meget vel blive Lionel Messi overfor Erling Haaland. Argentina mod Norge.
Argentina har en forholdsvis overkommelig vej til semifinalen, men modstanderen kan for Norges vedkommende også blive Colombia, som har vist sig flot frem.
Andre muligheder er Egypten eller Schweiz, men de er undertippede i deres kampe.
Finalen
I finalen er mulige modstandere alle hold fra den anden halvdel af turneringstræet.
Det kan i så fald blive til revanche mod Frankrig.
De har i hvert fald fået en mere overkommelig vej til finalen, efter Holland og Tyskland sensationelt er blevet slået ud.
Spanien er også en realistisk mulighed. Belgien og Marokko kan det også ende med, men de er undertippede til at gå hele vejen.
Dette indhold er produceret i samarbejde med en annoncør. Berlingske Medias uafhængige redaktioner har intet med udarbejdelsen og publiceringen at gøre.