Kampinfo

Opgør: Norge - Danmark
Dommer: Tobias Stieler (Tyskland)
Stadion: Ullevaal Stadion, Oslo
Tidspunkt: Torsdag 24. september, 20.45
På TV: TV2 og TV2 Play

KØB ADGANG TIL KAMPEN HER

Holdnyt

Norge

Nordmændene ror på en bølge af succes efter deres imponerende VM-ridt, der så dem gå hele vejen til kvartfinalen.

Det var kulminationen på Norges imponerende rejse, der har set dem tage et spring på verdensranglisten fra 31. pladsen før VM til deres aktuelle 19. plads. Faktisk har Norge overhalet Danmark, der er placeret som nummer 21.

Magtbalancen er med andre ord tippet over til Norge, der ellers i rigtig mange år har været lillebror til Danmark.

Med Ståle Solbakken som robådens styrmand har man blot tabt tre kampe siden november 2024. Alle tre er mod lande fra top 10 på verdensranglisten.

Successen skyldes også, at man har to spillere i absolut verdensklasse. Den ene er Erling Haaland, som ikke kræver nogen nærmere introduktion. Haaland er Nations League-historiens all time topscorer med 19 fuldtræffere, mens han henover landsholdskarrieren snitter 1,12 mål pr. kamp.

Anerkendte The Athletic har netop kåret angriberen som den bedste spiller i Premier League.

Bag ham styrer Arsenal-kaptajn, Martin Ødegaard, spillet. Han lavede fire assister ved VM og har taget det gode spil med ind i Premier League.

Norge må til opgøret mod Danmark undvære Alexander Sørloth, som er ude med en skade. Det betyder formentlig, at spillere som Oscar Bobb eller Andreas Schjelderup kan gøre sig forhåbninger om en startplads.

Derudover er der et par ændringer i Norges Nations League-trup sammenlignet med VM-truppen. Det er dog mest hos nogle af breddespillerne.

Slutteligt har Fredrik Bjørkan, som var VM-backup på venstre back, valgt at tage en pause fra landsholdet.

Danmark

Fortællingen om dansk landsholdsfodbold den seneste tid er ikke lige så rosenrød som hos Norge. Som alle ved, gled Brian Riemer og co. i ikke bare en men flere bananskræller, da VM-billetten skulle sikres.

Landstræneren blev efterfølgende fredet af DBU, og har nu mod Norge en gylden mulighed for at bevise, at han er den rette til at stå i spidsen for Danmark frem mod EM i 2028.

Rejsen frem mod slutrunden om under to år bliver lang, og den giver plads til, at rigtig mange nye ansigter kan bide sig fast på landsholdet.

Denne gang står Thomas Jørgensen (Toulouse), Andreas Jungdal (KVC Westerlo), Mads Bidstrup (Lyon) og Viktor Bak (FC Midtjylland) over for en mulig debut.

Årsagen er, at 670 landskampe er forsvundet i Kasper Schmeichel, Simon Kjær, Christian Nørgaard, Thomas Delaney og Jannik Vestergaard, der alle har sagt stop efter EM i 2024, mens Yussuf Poulsen er blevet fravalgt og Christian Eriksens fodboldfremtid endnu ikke er afklaret som følge af hans kollaps i Odense tidligere på året.

Til at løse mange af Danmarks udfordringer har Brian Riemer fået en af de mest garvede fodboldpersonligheder ind i sin stab i form af Kent Nielsen.

Mange mente, at den tidligere Silkeborg-chef skulle have været landstræner og overtaget hvervet fra Brian Riemer, men nu skal han i stedet assistere den tidligere Anderlecht-chef.

Til opgøret mod Norge har duoen flere store hovedbrud, da Kasper Dolberg, Alexander Bah og Andreas Christensen har trukket sig med skader.

Særligt skaden til Andreas Christensen er et kæmpe slag. Det betyder, at Riemer skal stille med Victor Nelsson og Joachim Andersen, hvis han vil holde fast i sin bagkæde med fire mand. Det er altså ikke mange kampe, de to har spillet sammen på landsholdet. Alternativt skal han gardere sig yderligere og skifte formation, så Oliver Provstgaard kan være med i en trebackkæde.

Lucas Høgsberg er hevet ind som afløsere for 'AC', mens Anton Gaaei og Mohamed Daramy erstatter Bah og Dolberg. Derudover må landstræneren se bort fra Mathias Jensen og William Osula, som ikke er til rådighed på grund af skader.

Jens Stage, der var udtaget til juni-samlingen, må Brian Riemer også undvære. Midtbanedynamoen er blevet ramt af en grim skade, som holder ham ude resten af året.

Tryk her og køb adgang til at se kampen

Indbyrdes opgør

Historisk har Danmark rigtig godt fat i Norge foruden en periode i 90'erne og en venskabskamp i 2002.

Seneste møde mellem Danmark og Norge er tilbage fra 2024. Det var en venskabskamp, som Danmark vandt med 3-1. Fem fra Danmarks startopstilling dengang er med nu, mens tallet hedder ni hos Norge.

Seneste gældende møde var i EM-kvalifikationen i 2011, hvor man mødte hinanden to gange. Det blev 1-1 i Norge, mens Danmark vandt 2-0 i Parken på to mål af Nicklas Bendtner.

Bud på startopstillinger

Bud på kampens spiller

Danmark mangler ham, der velsagtens er tættest på verdensklasse - nemlig Andreas Christensen.

Han havde været god at have med både i det opbyggende spil og i ambitionen om at begrænse Erling Haaland.

Nu bliver det formentlig Joachim Andersen, som er blevet vraget i Fulham, og Victor Nelsson, der skal stække den norske bomber. 

Joachim Andersen har prøvet det mange gange før i Premier League og har sågar taget alle kneb i brug. Tilbage i 2024 fik det Haaland til at skubbe til danskeren, der efterfølgende udtalte, at han »ikke ville fortælle, hvad deres ordudveksling handlede om.«

I dén kamp scorede Erling Haaland, og vi spår, at han også laver mål mod Danmark og bliver kampens spiller.

Bud på kampens resultat

På forhånd er Norge udråbt til favoritter, selvom Ståle Solbakken har gjort sit for at italesætte, at man ikke skal undervurdere Danmark.

Med tro på, at Erling Haaland scorer mål, kombineret med Norges egen evne - eller mangel på samme - til at forsvare, bliver vores bud, at begge hold scorer og kampen ender 2-1 til Norge.

Hjemmeholdet har ikke holdt et clean sheet i deres seneste otte kampe.

Dette indhold er produceret i samarbejde med en annoncør. Berlingske Medias uafhængige redaktioner har intet med udarbejdelsen og publiceringen at gøre.