Der er storkamp i Spanien på menuen, når Atletico Madrid på andenpladsen møder FC Barcelona på førstepladsen. Der har været nogle meget målrige kampe mellem de to hold, men søndag er der grund til at tro på, at det godt kunne blive en lavtscorende kamp.

Atletico vil formentlig gribe kampen an på samme måde som mod Bayern München i Champions League. En kamp hvor der ikke var de store chancer i første halvleg.

Det er hjemmeholdet, der er inde i den bedste stime i ligaen, men de er oppe mod Europas mest målfarlige angriber for tiden. Raphinha har scoret fem mål i de seneste tre kampe og er svær at holde nede selv for at Atleticos normalt stærke defensiv.

✅Raphinha har scoret 15 mål i 10 ligakampe

✅Der har været under 1,5 mål i 1. halvleg i Atleticos sidste seks kampe

Spilforslag: Under 1,5 mål i 1. halvleg mellem Atletico og Barcelona, og Raphinha scorer i kampen til odds 4,39 hos Expekt

Dette indhold er produceret i samarbejde med en annoncør. Berlingske Medias uafhængige redaktioner har intet med udarbejdelsen og publiceringen at gøre.