Det bugner med talent i år, gentog DR adskillige gange, da 'X Factor' fredag aften løb af stablen for 8. gang, og Lina Rafn lovede os 'den vildeste sæson nogensinde'.

Det har næppe noget på sig, men for første gang ligger Danmarks mest populære talentshow overfor en konkurrent med TV2s 'Danmark har talent', og så hjælper et par besværgelser måske og en taknemmelig klipning, så de, der kan synge, for en gang skyld kommer forrest i rækken.

For få år siden var det utænkeligt, at DR ville ryste i buksen ved udsigten til konkurrence. 'X Factor' fejede alt andet af skærmen. Det havde en evne til at samle nationen, og Thomas Blachman kaldte det endda en ny tids 'Matador', hvor skæbner blev afgjort, drømme knust og stjerner skabt.

Det var dengang. I dag har 'X Factor' sejret sig ihjel, og som med 'Matador' kører vi nu på syvende genudsendelse. Programmet har malet sig op i et hjørne, hvor der ikke er flere nye historier at fortælle.

Skænderierne mellem Remee og Blachman kan ikke køres længere ud uden helt at stjæle  fokus fra deltagerne. Man får ikke længere noget ud af at prøve nye dommerkonstellationer - der har vi været uden succes, Anne Linnet. Vi har også allerede fået historien om genforeningen af de originale dommere, og både Blachman og grupperne har nu prøvet at vinde.

DR har presset konceptet tør for drama, og de må ikke for alvor at ryste posen og skabe nyt, for 'X Factor' er et købt format med faste regler.

Således var det både logisk og helt uretfærdigt, når Thomas Blachman i sæsonåbningen skældte brasilianske Raffaella ud for at være ordinær. Vel har vi set hendes slags give audition 500 gange før, men hun sang hverken dårligere eller kedeligere end alle sine forgængere. Det er gentagelsen, der er blevet triviel, og det er Thomas selv, der er blevet ordinær at høre på. Han siger simpelthen ikke længere noget, når han taler.

Derfor kan man da også bare håbe, at DR trods alt har ret, og at 'X Factor' i år mirakuløst bugner af upolerede talenter. Skal der ske noget nyt i årets program, er det nemlig nødt til at komme fra dem. Måske kan de tilføje lidt af den x-faktor, som 'X Factor' ikke længere har.

Talentshow
X Factor, sæson 8, DR1 torsdag 20.00
*** (3 stjerner)

Enig eller uenig med BTs anmelder? Skriv din mening herunder: