Caroline Wozniacki føler sig mest dansk, men har forelsket sig i det celebre liv i USA. Det kan blive den berejste stjernes endestation.

Opret abonnement på BT PLUS og læs om den danske tennisdarlings drømmeliv, fremtidsplaner, tenniskamp med Barack Obama og hendes forsøg på at leve som en helt almindelig 24-årig kvinde, selvom hele verden holder øje med hende - du får samtidigt adgang til tusindvis af artikler, guider og reportager i BT PLUS-universet.


Caroline Wozniacki føler sig mest dansk, men har forelsket sig i det celebre liv i USA. Det kan blive den berejste stjernes endestation.

»I øvrigt lavede han en baghånds-vinder ned langs linjen, som han skal have kredit for,« griner 24-årige Caroline Wozniacki, da hun med sit vanlige overskud beretter om sit møde med USAs præsident, Barack Obama.

Vi befinder os i den solbeskinnede Balkan-republik Montenegro, hvor Caroline Wozniacki i disse dage repræsenterer det danske landshold i Fed Cup. Med Adriaterhavet og de skovbeklædte bjerge som de smukke omgivelser, der indrammer tennispigens midlertidige base.

Siden den dengang 17-årige Caroline Wozniacki og familien investerede i en lejlighed i fyrstendømmet Monaco, har tennispigen, der blev en verdensstjerne, levet et liv på farten med rejser til hele verden. Det gør hun stadig. Men vejen til en permanent base bliver kortere. Og meget taler for, at endestationen kan blive i det land, som har adopteret hende som deres egen, og hvor selv præsidenten inviterer til en tenniskamp. Som det var tilfældet sidste mandag, hvor Caroline Wozniacki som den eneste ikke-amerikanske sportsperson var inviteret til et velgrørenhedsarrangement i Det Hvide Hus.

Det var sjovt at spille tennis med præsidenten. Som den eneste ikke-amerikanske sportsperson derovre var det ret stort, at jeg fik så meget tid med ham

Millionforretningen Wozniacki har allerede investeret i to lejligheder i en luksuriøs ejendom på Manhattan i New York, en penthouselejlighed på det eksklusive Fisher Island i Miami og en luksuriøs lejlighed i forældrenes hjemland, Polen.

»Jeg elsker USA. Jeg synes, det er et fantastisk land. Du kan gøre, hvad du vil derovre. Jeg har en god tilknytning til det, og det er godt at træne derovre,« siger hun, inden hun tilføjer, at hun altså stadig føler sig mest dansk. Det er, hvor hun er født og opvokset, men også et sted, som hun næppe vender hjem og bygger rede i.

»Så langt har jeg ikke tænkt, men det tror jeg ikke,« siger Caroline Wozniacki og tilføjer, at hun føler sig mest hjemme, hvor familien og vennerne er.

I spidsen af vennekredsen står Serena Williams. Slyngveninden, som hjalp Caroline Wozniacki ud af den følelsesmæssige krise, da golfikonet Rory McIlroy sidste år så stort på forlovelsen og dumpede danskeren. Og så er der vennerne i NFL-manegen. Først var der Washington Redskins-spilleren Ryan Kerrigan, inden den (på alle måder) endnu større stjerne, J. J. Watt fra Houston Texans, begyndte at dukke op på billeder sammen med den danske tennispige og satte fut i rygterne om et dansk-amerikansk stjernepar. Spekulationer, som Caroline Wozniacki ikke ville gøre omverdenen klogere på onsdag.

»Nej, det kan jeg ikke,« lød det kortfattede svar ledsaget af et stort smil.

Jeg lever det liv, jeg altid har drømt om, og føler mig meget priviligeret over at spille tennis og få lov til at rejse rundt og leve af den sport, som jeg elsker

Anderledes naturligt er det at tale om USA og amerikanerne, som hun har taget til sig. Ligesom de har forelsket sig i den blonde Miss Sunshine med det store smil, der godt kan forestille sig at kaste ankeret på det amerikanske kontinent.

Kunne du se dig selv slå dig ned i USA i fremtiden?

»Ja, måske. Vi må se. Men jeg elsker også at være i Monaco, hvor jeg har mange venner. Der tilbringer jeg også meget tid. Jeg har ikke besluttet det endnu. Det kommer an på en masse ting. Lige nu er jeg, hvor min tennis tager mig hen. Det er vigtigt at have et par baser.«

Carolines fascination og kærlighed til USA er dog ikke svær at sætte sig ind i. Livet i USA, hvor Caroline Wozniacki tilbringer langt det meste af sin fritid, har udviklet sig til en tilværelse, der tæt på udvander definitionen af glamourøs. Optrædener i store modemagasiner, på forsiden af Sports Illustrated Swim Suit Edition, badeferier med Serena Williams, optrædener til sportsbegivenheder med celebre NFL-stjerner, en omdiskuteret deltagelse i New York Marathon og sågar hyggetennis med den amerikanske præsident i Det Hvide Hus' baghave.

»Det var sjovt at spille tennis med præsidenten. Det var stort. Som den eneste ikke-amerikanske sportsperson derovre var det ret stort, at jeg fik så meget tid med ham. Vi fik snakket en del, så det var sjovt.«

Hvad snakkede I om?

»Tennis, marathon, løb, børn. Jeg var der for deres charity om at få børn til at dyrke sport og få en sundere livsstil. Så det snakkede vi en del om. Ellers ser jeg de personer, som jeg hænger ud med, som venner jeg er tæt på. Jeg tænker ikke på, hvad navne de har. Serena er for mig en veninde. Selvfølgelig har jeg respekt for det, hun har gjort, men jeg ser hende ikke, som folk måske gør udefra,« fortæller Caroline Wozniacki, der med sin status som verdensstjerne helt naturligt er midtpunktet under Fed Cup i Montenegro.

Jeg besluttede for længe siden, at lige meget hvad der bliver skrevet i medierne, rygter og spekulationer, så vil jeg bare gøre, hvad en helt almindelig 24-årig gør

Her sværmer de lokale tilskuere om hende. Selv spillerne. Onsdagens modstander fra Algeriet måtte sågar opsøge TV2 Sportens udsendte på det fælles spiller/ pressehotel for at få et par af de billeder, journalisten havde optaget af kampen mellem hende og Wozniacki.

Er det bare lettere at hænge ud med sportsstjerner, når man selv er en sportstjerne?

»Jeg tænker ikke så meget over det. Jeg møder så mange nye mennesker, og så er der nogle, man klikker med og hænger ud med. Men det er ikke kun dem, jeg hænger ud med. Jeg har en del venner rundt omkring. Det bliver bare gjort større, hvis man hænger ud med nogle, der selv er dygtige til noget,« siger Caroline Wozniacki.

Så lever hun med, at hele verden følger med i hendes liv. Også privatlivet. Særligt når et billede af hende og en amerikansk fodboldspiller starter et verdensomspændende mediecirkus.

»Jeg besluttede for længe siden, at lige meget hvad der bliver skrevet i medierne, rygter og spekulationer, så vil jeg bare gøre, hvad en helt almindelig 24-årig gør. Hvis jeg har lyst til at poste et billede på Instagram eller Twitter, så er det det, jeg gør, og vil jeg i biografen, så gør jeg det. Det handler om at nyde livet. Hvis der bliver taget et billede et eller andet sted, lægger jeg ikke rigtig mærke til det.«

»Jeg lever det liv, jeg altid har drømt om, og føler mig meget priviligeret over at spille tennis og få lov til at rejse rundt og leve af den sport, som jeg elsker at spille. Så jeg vil ikke have det på en anden måde.«.