Det, der tirsdag skulle have været en fredelig demonstration i det tyrkiske ferieparadis Alanya, endte med at være alt andet end det. Barer, restauranter og butikker blev sat i brand, og flere turister blev indblandet i urolighederne. Rejseselskab holder øje med situationen.
Dagen før demonstrationen tirsdag gik i gang, fik 18-årige Emilie fra Norge en besked om, det var bedst at holde sig på hotellet.
»Vi fik en melding om, at der skulle være en fredelig demonstration, og vi blev bedt om at holde os på hotellet. Men så stak det helt af, siger Emilie, der er afsted med en flok venner, til norsk TV 2 og fortsætter:
»De (demonstranterne, red.) angriber turiststeder, fordi de mener, regeringen svigter tyrkerne og kun tænker på turisterne, så det føles lidt utrygt på hotellet. Vi er lidt bekymrede, for vi bor jo ikke så langt væk fra støjen.«
TIP OS: Er du i Alanya, og har du oplevet urolighederne? Så skriv til os på 1929@bt.dk
De seneste dage har Tyrkiet været plaget af voldsomme uroligheder oven på et angreb søndag, som Kurdistans Arbejderparti, PKK, stod bag. Her menes 16 tyrkiske soldater at være blevet dræbt, og det har ført til ildspåsættelser, demonstrationer og optøjer rundt om i landet.
Blandt andet tirsdag i Alanya, hvor pro-kurdiske lokaler blev angrebet.
En anden norsk turist i Alanya, Christer, var ude at spise på en restaurant, da urolighederne begyndte. Pludselig invaderede demonstranter stedet og en af dem kastede en sten, som ramte Christer i hovedet.
»Vi fik evakueret folk ud på toiletterne bagerst i restauranten, og efter 20 minutter kom politiet og bankede på,« siger han til norsk TV 2.
To af stederne, der er sat i brand, er klubberne Robin Hood/Latino og Queens Garden, der er populære blandt nordiske turister. Demonstrationen er ikke den første i ferieparadiset. Også i midten af august opstod der voldsomme optøjer, hvor politi og demonstranter stødte sammen i byens centrum.
Star Tour: Ikke farligt at rejse dertil
De voldsomme demonstrationer - som også fandt sted i andre tyrkiske byer - er dog ikke noget, der får Star Tour til at fraråde danskere til at rejse dertil. Det fortæller pressechef Nikolai Johnsen til BT.
»Vi er i tæt dialog med Udenrigsministeret om at vurdere situationen, og der er ikke nogen forlydener endnu om, at det skulle være farligt,« siger han.
Star Tour har i øjeblikket omkring 1.500 danskere i Alanya, og ingen af dem har indtil videre meldt, at de har oplevet urolighederne eller har været tæt på, fortæller pressechefen.
»Men det er selvfølgelig ikke rart at høre om den slags uroligheder på det sted, man er,« siger han.
Star Tour varslede den fredelige demonstration til alle deres kunder via sms.
»Men den udviklede sig desværre mere voldsomt end varslet,« siger Nikolai Johnsen.
Selvom det ikke er farligt for danske turister at rejse til Alanya, er det alligevel en god idé at tænke sig om, når man er der.
»Man skal bruge sin sunde fornuft, når man er dernede. Og så skal man vide, at vi informerer på sms, hvis der er bestemte pladser i byen, som kan være gode at undgå,« siger Nikolai Johnsen og slutter:
»Det er sådan, man skal forholde sig. Så kan man sagtens rejse dertil.«
