- Vi grinede begge to. Træneren brød ind og undrede sig over, hvorfor vi grinede. Vi sagde, at alt var okay. Derefter sendte han os ind i omklædningsrummet, siger Boateng og fortsætter sin fortælling på spørgsmålet, om det så var det:

- Nej, efter træning gik jeg til træneren og spurgte ham, om han havde et minuts tid til mig. Jeg spurgte ham, hvad han havde imod mig? Så begyndte han at råbe ad mig. Han fornærmede mig. Der faldt ord som: Fuck off, siger Boateng, der også slår fast, at han ikke føler, han har fornærmet træneren.

Hjemsendelsen af Sulley Muntari har ifølge det ghanesiske fodboldforbund en helt anden årsag. De skriver i en pressemeddelelse, at Muntari er sendt hjem på grund af et uprovokeret angreb på et medlem af den ghanesiske delegation. Afskeden med Boateng bliver i samme meddelelse forklaret med, at han verbalt skulle have fornærmet træneren.