Vestager åbner for bankskat i EU
Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager foretrækker en europæisk skat på bankdrift frem for en finansiel transaktionsskat. Venstre støtter modellen.
Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager foretrækker en europæisk skat på bankdrift frem for en finansiel transaktionsskat. Venstre støtter modellen.
Midt i den ophedede debat om en europæisk finansskat peger økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) nu på et alternativ til den omdiskuterede Tobin-skat.
Vestager argumenterer for en europæisk finansiel aktivitetsskat (FAT), der beskatter bankernes drift og indikerer, at hun foretrækker den frem for Tobin-skatten, der beskatter transaktioner med aktier og værdipapirer.
- Aktivitetsskatten er en skatteform, som vi kender, og som ikke har nogle af de ulemper, som andre beskatningsformer har, fordi aktiviteten ikke flytter sig på samme måde, siger Margrethe Vestager.
En europæisk FAT-skat på fem pct. vil ifølge EU-Kommissionen indbringe op til 225 mia. kroner, og Vestager vurderer, at skatten vil koste færre arbejdspladser end transaktionsskatten.
- Hvis man skal diskutere, om man skal beskatte den finansielle sektor hårdere, så synes jeg, at det er værd at tage en diskussion om aktivitetsskat i stedet for en transaktionsskat, siger Margrethe Vestager.
Hun får fuld støtte fra Venstre, som ser gode muligheder for at sikre europæisk opbakning til FAT-skatten.
- Vi har arbejdet for at forklare Kommissionen, at den danske lønsumsafgift er en meget bedre ordning. Det har jeg selv påpeget i de år, jeg var til europæiske rådsmøder, siger tidligere finansminister Claus Hjort Frederiksen (V).
Vestager har de seneste uger været under pres fra dele af sit bagland for at fremme en europæisk transaktionsskat, mens regeringspartierne internt har lagt arm om den penible sag. I SF foretrækker man en skat på aktiehandel, men partiet vil ikke afvise Vestagers model.
- SF synes kun, at det er rimeligt, at bankerne skal bidrage til at rydde op efter finanskrisen, så vi diskuterer gerne en FAT. Men den løser ikke det afgørende problem med kortsigtet spekulation, siger SFs politiske ordfører, Jesper Petersen.
Det har længe været en mærkesag for SF og dele af Det Radikale Venstre at indføre en skat på finansielle transaktioner. Bankerne og børsernes spekulanter fik en del af skylden for den økonomiske rutsjetur, og det kritiske søgelys blev rettet imod den finansielle sektors store direktørlønninger og beskatningsmæssige smuthuller.
Af samme grund gik S og SF til valg på at øge beskatningen af de danske banker gennem den såkaldte lønsumsafgift, som minder om FAT-skatten. Men da toppolitikerne fra Socialdemokraterne, de Radikale og SF i september mødtes på toppen af Hotel Crowne Plaza og forhandlede om et regeringsgrundlag efter valgsejren, kunne partierne ikke blive enige.
I stedet blev regeringstoppen enig om at arbejde for en global skat på finansielle transaktioner. Det vil dog blive vanskeligt, da flere lande er modstandere af idéen.
De seneste måneder har debatten taget en ny drejning. Tidligere socialdemokratiske ministre har kritiseret regeringen for ikke at se vækstpotentialet i en europæisk bankskat, og borgerlige regeringer i Italien, Frankrig og Tyskland – med den franske præsident Nicolas Sarkozy i spidsen – har skærpet kravet om en Tobin-skat.
Margrethe Vestagers bekymring er, at en særskilt europæisk skat på handel med aktier vil koste arbejdspladser i Europa, da bankerne vil kunne se en fordel i at flytte deres finansielle centre til skattely uden for EU.
Men med en skat på driften vil bankerne ikke have samme interesse i at flytte til Caymanøerne, vurderer professor på CBS Finn Østrup.
- Jeg foretrækker lønsumsafgiften på grund af de manglende omgåelsesmuligheder. Det er nemmere at flytte en handel ud af landet på grund af transaktionsskatten, siger han.