United Airlines, der er verdens største luftfartsselskab, overtager US Airways for knap 95 milliarder kroner og bliver en gigant på markedet, oplyser kilder til avisen Washington Post.

Kilderne, der har fulgt forhandlingerne mellem de to selskaber, siger, at de to selskaber senere i dag vil give meddelelse om fusionen på et pressemøde. Det nye selskab vil have mere end 146.000 ansatte og en årlig omsætning på 217 mia. kr. og gennemføre 6500 daglige flyvninger.

Men eksperter vurderer, at den planlagte fusion vil støde på hård modstand fra de amerikanske monopol-myndigheder, og at det kan tage flere år at gennemføre fusionen. United Airlines indgår i den såkaldte Star-Alliance med SAS, Lufthansa, Thai Airways og en række andre selskaber.

/ritzau/