Russisk præsident forsikrer, at hans kat er ok

Den russiske præsident, Dmitry Medvedev, måtte i sidste uge forsikre det russiske folk om, at hans kat Dorofei er okay, skriver Reuters. På Twitter havde der ellers været ondsindede rygter om, at katten var løbet væk. Derfor måtte Medvedev selv til Twitter-tasterne, hvor han skrev: »Om katten. En kilde tæt på Dorofei siger, at han ikke er blevet væk nogle steder. Tak til alle for jeres bekymring.« Nu kan russerne altså igen sove trygt om natten.

Hitler-toiletpapir hitter

En tysk spasmager skaber opmærksomhed, fordi han har lavet toiletpapir med Adolf Hitlers ansigt på - men uden det velkendte overskæg, skriver Huffington Post. Derfor skal folk, der bruger toiletpapiret, selv tilføje det »brune overskæg« på diktatorens ansigt. For bare 4,70 dollar kan man sikre sig det særprægede toiletpapir, og ifølge Georg Buchrucker, der står bag papiret, får han bestillinger helt fra USA til Australien. Buchrucker mener selv, at ingen overskægsbærende mand i historien fortjener denne behandling mere end Hitler.

Batman får advarsel i trafikken

En amerikansk fyr med et Batman-skilt på nummerpladen blev forleden stoppet i trafikken. Manden havde ikke bare et Batman-skilt på nummerpladen, men var også udklædt som den sorte superhelt. Men politiet i den amerikanske stat Maryland stoppede manden og bad ham om at putte de rigtige nummerplader på sin Lamborghini. Manden forklarede sig med, at han var på vej til et lokalt hospital for at glæde børnene og slap heldigvis uden en bøde, skriver BBC.

BNB