Lolitadukke skal sænke trafikken

KINA:En ældre dame i Kina var så træt af, at bilisterne kørte råddent og alt for hurtigt på vejen ude foran hendes hus, at hun tog alternative metoder i brug. Politiet ville ikke hjælpe hende, så den ældre dame anskaffede sig en Lolitadukke, iklædte den rødt lingeri og bandt sin nye oppustelige veninde fast til et træ på vejen. Hun håbede på, at især de mandlige billister ville have så travlt med at dreje hovedet efter dukken, at de ville sænke farten, skriver den kinesiske avis Tiexue. Lad os håbe, at dukken ikke bliver forvekslet med et rigtigt menneske som i sidste måned, hvor 18 politimænd i Kina brugte næsten en time på at redde en Lolitadukke op af en flod i den tro, at det var en rigtig kvinde.

Mand redder familie fra druknedød og drukner selv

KINA: Det må siges at være heltemodigt at risikere sit liv for at redde fremmede i nød. Men en 27-årig kinesisk mand nåede ikke at nyde godt af sin nye titel som helt, da han reddede en familie fra druknedøden i Kina. Familien lod ham nemlig drukne, efter de selv var blevet reddet.

Det skriver thenewstribe.com.

Den unge mand kastede sig i en flod midt i en kinesisk park, da han så en familie på tre kæmpe for livet ude i vandet. Han nåede at redde alle tre familiemedlemmer, inden han selv blev så udmattet, at han ikke kunne nå ind til land. Familien hjalp ham ikke, så den stakkels helt druknede i floden. Ifølge et vidne forlod familien stedet, inden den unge mand var reddet op af vandet med kommentaren »None of our damn business.«

Landmand går amok og smadrer syv politibiler

USA: En landmand fra Vermont havde set sig godt sur på det lokale politi, efter han i sidste måned kom i klammeri med ordensmagten og modsatte sig anholdelse for besiddelse af marihuana.

Det resulterede i, at han kørte sin store traktor over hele syv politibiler på politistationens parkeringsplads. Bilerne så alle ud som om, de var blevet kørt over af en monster truck og var totalt fladmaste efterfølgende.

Landmanden blev dog anholdt kort tid efter sin nådesløse kørsel, oplyser den lokale politichef ifølge nydailynews.com.