Enke vil have Arafats lig gravet op

PALÆSTINA: Yasser Arafat døde ikke en naturlig død i 2004, mener hans enke, Suha. Han blev forgiftet med polonium, og Israel kan have stået bag forgiftningen, siger enken i et TV-interview med al-Jazeera.

Hun henviser til det schweiziske laboratorium, som har undersøgt den afdøde palæstinensiske leders tøj.

- Vi har klare beviser på en forbrydelse, siger Suha og opfordrer Det Palæstinensiske Selvstyre til at grave Arafat op og lade hans jordiske rester undersøge.

Talende tissekummer skal stoppe promillekørsel

USA: Når mænd i den amerikanske stat Michigan står ved tissekummen og gør det, der nu skal gøres ved sådan én, kan de godt forberede sig på at blive talt til. Det oplyser nyhedsbureauet AP. Tissekummerne på flere barer er nemlig udstyret med en kvindestemme, der venligt - men bestemt - advarer manden mod at sætte sig ud bag rattet med for mange promiller i blodet. De talende tissekummer er en del af en ny kampagne, der skal mindske spritkørslen på vejene i Michigan.

Fuld indbrudstyv faldt i søvn på sofa

RUSLAND: En indbrudstyv måtte for nyligt sande, at alkohol og indbrud er et dårligt miks.

En mand fra Tadsjikistan, der netop var brudt ind i et hjem i Moskva, blev så begejstret over at finde en flaske vodka, at han ikke kunne sige »niet« til fristelsen. Han gik således i gang med at drikke under indbruddet, fortæller nyhedsbureauet Ria Novosti.

Det skulle vise sig at være en dårlig idé. Vodkaen fik indbrudstyven til at falde i søvn, og han vågnede først, da husejerne kom hjem dagen efter og tilkaldte politiet.

På trods af den bratte opvågning, får tyven dog rig mulighed for at sove i den kommende tid. Myndigheder fortæller, at han risikerer helt op til ti års fængsel.