Et biltyveri af den mere usædvanlige slags ramte lørdag morgen vagtmanden Peter Pedersen, 50, der netop havde fået fri efter en lang og kold 12-timers vagt med sin vagthund Birk på Scala-byggepladsen over for Tivoli i København.
En biltyv stjal simpelt hen hans bil, mens den velvoksne, sorte vagthund af racen riesenschnauzer sad i et bur bag i bilen.
»Netop som jeg kl. 06 var ved at køre ud fra byggepladsen forlod jeg et øjeblik min bil, der holdt i tomgang med Birk i sit bur. Jeg var lige ved at lave en overlevering til den nye vagt og stod 10-15 meter fra bilen, da jeg pludselig hørte, at der blev gasset op og kunne se bilen forsvinde med hjulspin ad Vesterbrogade mod Rådhuspladsen,« fortæller vagtmanden fra NSS Security til bt.dk.
Der er tale om en hvid Toyata Sportsvan på papegøjeplader med registreringsnummeret AN 38 125. Bilen har ikke nogen form for påmalet tekst på siderne.
»Vi frygter, at biltyven kan have stillet bilen et sted, så Birk kan risikere at dø af kulde eller mangel på vand. Derfor vil vi bede alle om at holde øje efter bilen, og straks ringe til politiet, hvis man støder på den,« tilføjer den bestjålne vagtmand.
»Birk er halvandet år gammel og desværre så velopdragen og skikkelig, at han finder sig i alt - formentlig også at blive stjålet. Vi har også en anden af samme race på tre et halvt år, der virkelig ville være flippet ud og have splittet det hele, hvis hun var blevet stjålet,« tilføjer Peter Pedersen.
Han udlover sammen med sin kone en dusør på 5.000 kr. for oplysninger, der fører til, at Birk bliver fundet i live.
