De danske håndboldkvinder tog fusen på alt og alle ved at spille sig i EM-semifinalen med en overlegen sejr over Rumænien onsdag aften.
Og den overraskende danske EM-succes afspejles nu også i nomineringerne til årets All Star-hold ved europamesterskaberne. Hele seks af de danske spillere er nomineret til en plads på det prestigefyldte hold, hvor det europæiske håndboldforbund, EHF, har udvalgt fem kandidater til hver position.
Ikke overraskende er Sandra Toft nomineret til All Star-holdets målmandspost.
På venstrefløjen er Maria Fisker nomineret. Stine Jørgensen bejler til pladsen som turneringens bedste playmaker.
Bomstærke Stine Bodholt er i spil til streg-positionen på All Star-holdet, hvor Danmarks 20-årige stortalent Mette Tranborg er blandt de nominerede til højre back-pladsen.
Endelig er lynhurtige Trine Østergaard blandt de fem udvalgte kandidater til højre fløj.
All-star-holdet sættes af brugerne på EHFs hjemmeside samt udvalgte eksperter. Brugernes stemmer tæller for 40 procent, mens eksperternes dom vægtes 60 procent.
