Danskerne tillægger faglært arbejde mindre og mindre prestige. Og det er især de unge danskere, som mener, at et faglært job har lav status.
 
Det viser en ny undersøgelse foretaget af Ugebrevet A4 og analyseinstituttet YouGov, hvor danskere har rangeret 99 forskellige job på en skala fra et til ti på baggrund af deres prestige. Undersøgelsen viser, at det mest prestigefyldte arbejde man kan have i danskernes optik er pilot, advokat eller læge, imens et faglært arbejde som maskinarbejder eller bagersvend med nød og næppe er mere prestigefuldt end at have et ufaglært arbejde eller at være kontanthjælpsmodtager, som er undersøgelsens bundskraber.

Undersøgelsen viser samtidig, at faglært arbejde er faldet i anseelse på bare fem år. De faglærte job scorede væsentligt højere i en tilsvarende undersøgelse fra 2006, og det er navnlig blandt de unge, at det faglærte arbejde har mistet status. Denne udvikling vækker bekymring hos Dansk Industri.

- De faglærte stillinger ligger lavere på listen, end de gjorde i 2006, og den tendens synes jeg er bekymrende. Vi har brug for flere kvalificerede med en faglært uddannelse, hvis vi som land skal kunne begå os i den internationale konkurrence, siger erhvervsuddannelseschef i Dansk Industri, Lone Folmer Berthelsen.
 
Hun påpeger, at en del af forklaringen kan skyldes det politiske fokus på, at Danmark skal være et videnssamfund i fremtiden, og at erhvervsuddannelsernes position i dette samfund ofte bliver overset.

- Mange mennesker tror, at vi alle sammen skal have en teoretisk kandidatuddannelse, men det er jo ikke tilfældet, Vi kan ikke leve af viden alene. Vi er også nødt til at leve af produktion, for det er her at ideerne bliver omsat til virkelighed, siger Lone Folmer Berthelsen.

Hun frygter, at den lave prestige i de faglærte jobs i sidste ende kan resultere i, at unge helt fravælger de faglærte uddannelser.

- Hvis ikke billedet ændrer sig, står vi over for et samfundsmæssigt problem. I nær fremtid kommer vi til at mangle kvalificerede faglærte i produktionen, siger Lone Folmer Berthelsen, som påpeger, at danske virksomheder netop efterspørger kvalificeret faglært arbejdskraft.