Ung mand er indlagt på Rigshospitalets Traumecenter efter knivstik i den ene lunge.

En 18-årig mand blev søndag morgen stukket flere gange med en kniv i Albertslund.

Den unge mand blev blandt andet ramt i ballen og i den unge lunge. Netop knivstikket i lungen gør, at politiet endnu ikke vil betegne den unge mand for at være uden for livsfare.

- Han opholder sig nu på Rigshospitalets Traumecenter. Vi regner med, at han er uden for livsfare, men man ved aldrig, siger vagtchef ved København Vestegns Politi, Kim Madsen.

Politiet fik anmeldelsen klokken 6.15 i morges af en hundelufter.

Hundelufteren så en gruppe af unge mennesker - omkring 18-20 - opholde sig på en basketball-bane,  hvor der opstod tumult.

Politiet har ingen mistænkte og efterlyser nu flere vidner, der kan hjælpe med at opklare det voldsomme overfald.

Episoden fandt sted i et område, der hedder Galgebakken i Albertslund. Mere præcis bag en købmand tæt ved en basketball-bane, der ligger i området.  

København Vestegns Politi hører meget gerne fra dig, hvis du eksempelvis har set en bil køre stærkt væk fra området, unge mennesker der er løbet væk, eller på anden vis har set unge menneske opføre sig unormalt i området.