Rasmus Lauge frygter, at han går glip af EM på hjemmebane i januar, efter han pådrog sig en knæskade i lørdagens Golden League-kamp mod Kroatien.

Det indrømmede Kiel-playmakeren, da han kort før Danmarks kamp mod Norge selv satte ord på sit uheld for første gang. Lørdag aften fik han taget røntgenbilleder af knæet, men de vidste ikke, hvad der var galt. Derfor skal han nu have lavet en MR scanning af knæet på mandag i Kiel. Alt imens tankerne kredser om et muligt afbud til EM.

- Ja, selvfølgelig. Det er jo aldrig rigtig sundt, når det er knæet. Og jeg har aldrig haft problemer med knæet før. Så det er skide uheldigt, at det er noget, der skal falde ind nu, sagde en tydelig ærgerlig Rasmus Lauge.

Skaden opstod midt i et returløb efter 12 minutters spil af lørdagens kamp, men Rasmus Lauge forklarer, at den egentlig årsag til skaden nok skal findes i et dansk angreb et par minutter tidligere.

- Jeg har selv set det på video her bagefter, og jeg løber jo egentlig bare normalt hjem. Vi tror så, at det måske er noget med en tidligere situation at gøre. At jeg lander ned på knæet på en eller anden uheldig måde, og det kan så godt nogle gange have det udfald. Og det er jo et stenhårdt gulv, vi spiller på, så det kan have været ekstra hårdt for knæet. Men jeg lander ned på det 100 gange i løbet af en sæson, så jeg lægger ikke mærke til det, da jeg løber hjem to angreb efter, sagde Rasmus Lauge.

Netop gulvet har der været meget kritik af, da der ligger et hårdt betongulv under håndboldunderlaget. Men Rasmus vil ikke udelukkende give underlaget skylden - selvom han erkender, at det har været usædvanligt hårdt for kroppen at spille kampene ved Golden League i Telenor Arena i Oslo-forstaden Fornebu.

. - Det er svært at vide. Det er stenhårdt, og jeg skal ærligt indrømme, at efter den første kamp, hvor jeg kun spiller 30 minutter og ikke dækker op, der er jeg godt og grundigt smadret i ben og ryg bagefter. Og det vil jeg ikke mene er normalt. Jeg har spillet 50-60 minutter i både forsvar og angreb i Kiel i hele sæsonen, hvor jeg ikke har mærket noget. Så det er lidt påfaldende. Om det har skyld (i knæskaden, red.), det er kun gisninger, det kan jeg ikke forklare. Det har jeg ikke den medicinske baggrund til, lød det fra Rasmus Lauge, som nu ser frem til at komme tilbage til Kiel og blive klogere på skadens omfang.

- Nu skal jeg til Kiel i dag, vi tager af sted efter kampen. Så har jeg en scanning en gang i morgen. Måske skal jeg forbi lægen en gang i aften. Men han kan jo ikke sige så meget uden billederne alligevel, men måske han bare vil lave de normale tests, sagde han.

De første forlydender lørdag gik på, at det var Lauges menisk, der var beskadiget, men indtil videre har undersøgelserne altså ikke kunnet fastslå, hvad der er galt med bagspillerens højre knæ.