En person er kommet til skade under optagelserne til den populære DR-serie 'Broen', da en bil ved et uheld kørte ind i en parkeret bil.

Politiet, brandvæsnet og en ambulance blev alle tilkaldt, da en bil omkring middag onsdag kørte ind i en parkeret bil og skadede en person i Malmø i Sverige.

»Der var biler indblandet i nogle optagelser. Vi er i gang med at udrede hændelsesforløbet nu,« siger vagtchef ved det svenske politi Stephan Söderholm til Kvällsposten.

Ulykken skete i forbindelse med optagelserne til fjerde sæson af tv-serien 'Broen', som i øjeblikket bliver filmet flere forskellige steder i Malmø.

Der er planlagt otte afsnit i fjerde og sidste sæson af den dansk-svenske krimiserie, som igen har skuespillerne Thure Lindhardt og Sofia Helin i hovedrollerne som Henrik Sabroe og Saga Norén.

Svenske Hans Rosenfeldt har hidtil været hovedforfatter på ’Broen’. Fjerde sæson skriver han igen i samarbejde med Camilla Ahlgren, som også har bidraget til manuskripterne til de tidligere sæsoner af serien.

BT har forgæves forsøgt at få en kommentar om ulykken fra DR og producent Bo Erhardt fra Nimbus film.