I slutningen af august blev Christian Eriksen den dyreste danske spiller i historien, da Tottenham købte ham i Ajax for lidt over 100 millioner kroner.

Det skæppede i kassen hos Ajax, der hentede Eriksen som teenager i OB og dermed reelt set ikke har haft de store udgifter på den danske landsholdsspiller.

Men der er mere dansk guld i vente for Ajax. Internationale agenter vurderer, at Ajax om få år kan sælge både Viktor Fischer og Lucas Andersen for samlet langt over 100 millioner kroner.

Begge spillere ventes i startopstillingen, når Ajax i aften tager imod Celtic i Champions League.

Viktor Fischer har allerede nu udviklet sig til en diamant for Ajax. Nomineringen som årets Golden Boy, bedste spiller under 21 år, sætter en tyk streg under, at han er blandt Europas hotteste unge spillere.

Han har lige nu det største salgspotentiale, og agenter vurderer, at han kan sælges mindst lige så dyrt som Eriksen om en eller to sæsoner.

- Prisen vil være på samme niveau, når Ajax en dag sælger Fischer til en europæisk storklub. Der skal gå meget galt, hvis han ikke kommer til en lige så stor eller større klub som Eriksen, siger Fernando Hidalgo, agent for blandt andre PSG-stjernen Marco Veratti og Maxwell.

- Fischer er en spiller, der tit bliver nævnt i internationale kredse. Mange ser et stort potentiale i ham, fortsætter Fernando Hidalgo.

Klubber som Atlético de Madrid, Real Madrid og Roma har øje på Viktor Fischer, der allerede er en guldmine for Ajax, selv om han ikke engang spiller fast på det danske landshold.

- På et generelt plan er de europæiske topklubber meget opmærksomme på de unge spillere, som bryder igennem hos Ajax. Christian Eriksen var meget eftertragtet, og det er naturligt, at de to nye, unge danskere vil få samme opmærksomhed, siger den spanske topagent José Antoni Martin, der blandt andet har superstjernen Fernando Torres i sin portefølje.

For Ajax har det været mere profitabelt at hente unge danskere, end hvis man fandt olie under hjemmebanen Amsterdam Arena. Men ledelsen i klubben vil ikke snakke om fremtidig salg af deres unge spillere.

- På et tidspunkt vil det være umuligt at holde på flere af vores unge, dygtige spillere. Men når vi taler om Viktor, Lucas eller Boilesen, tænker vi slet ikke på, hvad de kan indbringe os. Vi tænker mere på, hvordan vi udvikler dem til vigtige spillere på vores hold, forklarer sportsdirektør Marc Overmars.

Også Ajax-scout John Steen Olsen, der har hentet danskerne til Ajax, ser på de dem med gyldne briller.

- De er i den bedste klub i forhold til udvikling. Jeg er slet ikke overrasket over, at vi allerede ser dem spille fast på førsteholdet nu. De er gode drenge og nogle fantastisk dygtige spillere. Jeg er sikker på, at de kommer til at tage samme vej som Eriksen, siger John Steen Olsen.