En 22-årig mand overraskede tre tyve på fersk gerning i sit hus ved Aarhus lørdag nat.
Tre tyve, der lørdag nat røvede et hus i Viby uden for Aarhus, fik ikke andet med sig end et digitalkamera. For inden de fik pillet fladskærmen ned fra væggen, blev de overrasket af herren i huset.
- Den 22-årige mand ligger og sover i kælderen, da han hører, at der er noget, der pusler oppe i stuen. Mens han vågner, er de tre indbrudstyve nået ned i kælderen, hvor han overrasker dem i færd med at pille hans fjernsyn ned fra væggen. Tyvene bliver forskrækkede og sprøjter peberspray i hovedet på ham, hvorefter de flygter fra stedet, fortæller vicepolitikommissær Tommy Byrial Jørgensen.
Gerningsmændene nåede at stjæle et digitalkamera, og politiet har endnu ikke fundet dem.
- Vi har et meget sparsomt signalement. Det er tre mænd, alle af dansk udseende og formentlig ikke over 20 år. De har tre forskellige højder og er iført mørkt tøj. Det eneste, vi kan håbe på, er, at nogen har set dem midt om natten ude i det område, og vi så har noget at gå efter, siger Tommy Byrial Jørgensen.
Indbruddet skete lørdag nat omkring klokken to.