Josep Maria Bartomeu er genvalgt som præsident for FC Barcelona. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Bartomeu fik 54,63 procent af stemmerne og distancerede dermed sin nærmeste rival, den ellers førhen så succesrige mand på posten, men også kritiserede, Joan Laporta, med en stor margin. Laporta, der var præsident i FC Barcelona fra 2003-2010, fik 33,03 procent af stemmerne.

Bartomeu erstattede Sandro Rosell som præsident i 2014 i kølvandet på den spegede sag om Barcelonas mulige anvendelse af sorte penge i forbindelse med købet af Neymar året før. Rosell valgte at trække sig og overlade posten til Bartomeu på grund af myndighedernes mistanke.

Gennem hele lørdagen stemte medlemmer af klubben på deres foretrukne kandidat, og sent lørdag aften forelå det endelige resultat så. Godt 43 procent af de stemmeberettigede medlemmer benyttede sig af deres stemme.

De to øvrige kandidater, Agusto Benedito og Toni Freixa, fik henholdsvis 7,16 procent og 3,70 procent af stemmerne.

I valgkampen annoncerede kandidaten Jordi Mayo, at han ville indsætte Michael Laudrup som sportsdirektør, hvis han blev valgt, men Mayo valgte at trække sig og havde næppe heller fået den store opbakning.