TV 2-værten Christian Bækgaard har tilsyneladende en fan, der er dedikeret ud over det sædvanlige, og det er kommet noget bag på tv-værten selv.

'..... hvad gør jeg lige her?' skriver Christian Bækgaard selv i et opslag på Instagram.

I opslaget kan man se en række beskeder, den 32-årige tv-vært har modtaget fra en person, der kalder sig Ejner, og som ønsker at erhverve sig nogle af Christian Bækgaards sokker. Helt præcist fire par og gerne uvaskede. Til gengæld vil 'Ejner' gerne betale hele 2.000 kroner for sokkerne.

'hej Christian, må jeg købe nogle af dine strømper som du ville smide ud, mens de stadig væk er uvasket? 2000kr for 4 par, venligst ejner' skriver han således i en besked på Facebook, som Christian Bækgaard har offentliggjort på Instagram.

Ejner fortæller yderligere, at han kun 'er til strømper og ikke andet, måske et par udtrådte sko af en slags'.

I kommentarfeltet på Instagram er flere klar med gode råd til den rådvilde tv-vært, der ikke er helt sikker på, hvad han skal stille op med sin superfans ønske om brugte sokker.

'Sælg sælg sælg og gå ud og spis en god middag og grin af hvor pengene kommer fra..' lyder det blandt andet fra agersjov83.

Andre går i direkte modkamp med Ejner og byder over de 2.000 kroner, han har budt for brugte sokker.

'Byder 2100 kroner. Den skal Ejner ikke få uden kamp!' skriver brugeren leandinhodk blandt andet, mens anden bruger tilbyder hele 2.500 kroner for sokkerne.

Redaktionen er i skrivende stund ikke bekendt med, hvad der videre er sket med Christian Bækgaards uvaskede sokker.