TUNESIEN: Det tunesiske folk får lov til at selv at vælge deres præsident, når der skal afholdes præsident- og parlamentsvalg i landet 23. juni næste år. Det har landets ledende Ennahda-bevægelse besluttet, skriver Reuters.

Præsidenten skal således vælges direkte af de stemmeberettigede.

Den moderat islamistiske Ennahda-bevægelse vandt landets første frie valg, der fandt sted i oktober sidste år efter oprøret i landet, der sendte den daværende præsident, Ben Ali, på flugt i januar 2011. Han opholder sig tilsyneladende i Saudi-Arabien, men en tunesisk militærdomstol har idømt ham en livstidsstraf for drab på demonstranter under revolutionen i Tunesien, og de tunesiske myndigheder har uden held forsøgt at få eks-præsidenten udleveret.

Ennahda-bevægelsen leder den nuværende regering, der også består af to sekulære partier. Tunesiens midlertidige præsident, Moncef Marzouki, er fra det sekulære CPR-parti.

BNB