Mads Mikkelsens amerikanske tv-stjernestatus kan blive kort.

De amerikanske anmeldere er - med enkelte sure undtagelser - vilde med Mads Mikkelsens iskolde kannibal i gyserserien ’Hannibal’. Men trods de pæne ord spås serien ikke en lang levetid.

Vigtige amerikanske medier som USA-Today, Variety, Chicago Sun-Times og New York Times står nærmest i kø for at rose Mads Mikkelsens indsats som Hannibal Lector i den nye tv-version af kannibal-fortællingen, som Anthony Hopkins gjorde verdenskendt.

- Mads Mikkelsen tryllebinder os ved at gøre utroligt lidt. Det hele ligger i antydningerne. Og Mikkelsen driller os, mens vi prøver at blive kloge på ham - Virkelig uhyggelig.

Og i kæmpelandets mest læste avis USA-Today skriver Robert Bianco:

- Mikkelsen accent kan måske være en udfordring for nogle seere. Men det tager ikke lang tid at indse, hvorfor han blev valgt til rollen - Især Mikkelsens stilhed er nemlig hypnotiserende.

I den anden ende af anmelderskalaen vejer avisen Miami Harold nok tungest.

Men det kan være svært at tage anmelder Glenn Garvin helt alvorligt.

For det første påstår han nemlig, at han ikke forstår et kvidder af, hvad Mikkelsen siger. Og mens det mest af alt må skyldes mangel på hørerapperat, så brokker han sig også højlydt over, at Mikkelsen ikke ligner Anthony Hopkins, som Glenn Garvin tilsyneladende var meget glad for.

Og dén slags kan vel næppe kaldes seriøst grundlag for kritik.

Serien har dansk premiere på Kanal 5 14. april klokken 21:00. Læs BTs egen anmeldelse af Hannibals første afsnit i avisen i morgen fredag.