Et trecifret millionbeløb. Så mange penge fik Trine Andersen ind på bankkontoen, da hun solgte halvdelen af sit firma, Ferm Living. Et tal med så mange nuller bag ville få de fleste til at juble. Men for Trine Andersen har pengene aldrig været drivkraften.
Det fortæller hun i et interview med Børsen fredag.
38-årige Trine Andersen er medejer og stifter af designmærket Ferm Living, der kan fejre tiårs jubilæum i år. Firmaet designer og producerer grafiske interiørprodukter til boligen som eksempelvis tapeter, tekstiler og køkkenudstyr. Sidste år blev der solgt varer for knap 40 millioner kroner til 50 forskellige lande.
I januar valgte hun at sælge lidt over halvdelen af virksomheden til den belgiske kapitalfond Vendis. Fonden smed et trecifret millionbeløb for at få fingrene i det brand, hun selv har bygget op helt fra bunden. Alligevel er den grafisk designuddannede Trine Andersen ikke synderligt imponeret over de mange millioner.
»Det er ikke for at krukke med det, men jeg har faktisk ikke kigget på de penge, siden de kom i januar. Det er ikke sådan, at jeg ligger og tænker på, hvad jeg skal bruge de penge til. Pengene har virkelig aldrig været drivkraften i mit arbejde,« siger Trine Andersen til Børsen.
Familielivet skal prioriteres
Trine Andersen er gift med Martin Neve. Parret har to børn på henholdsvis syv og ét år og bor i en 339 kvadratmeter stor lejlighed på Islands Brygge i København. Netop familielivet er årsag til, at Trine Andersen ville opgive direktørposten i Ferm Living. Da hun for halvandet år siden fik en lille datter, ville hun gerne bruge mindre tid på økonomistyring, ledelse og administration for til gengæld at få flere timer sammen med familien.
»Jeg kunne mærke i maven, at jeg ikke kunne overskue, hvordan jeg skulle nå alt det, jeg plejer, og samtidig være en god mor og holde næsen oven vande. Hvis jeg skal det, dør jeg simpelthen, tænkte jeg,« siger hun i interviewet med Børsen og tilføjer, at hun dog ikke har følt sig som en dårlig mor, da børnene har det godt, og hendes mand har taget sig af hjemmet.
Trine Andersen blev i 2001 færdiguddannet designmanager i kommunikation på kommunikationslinjen på International Business Academy i Kolding. Siden da har hun arbejdet som AD’er og grafisk designer hos flere reklamebureauer og hos Bestseller.
Trine Andersen er vokset op i Herning, hvor hendes forældre ejede en konfektionsfabrik. Allerede fra barnsben af hjalp hun til i tegnestuerne og på fabrikken.
Hendes eget forretningseventyr startede i en lille lejlighed i Aarhus. Hendes forældre havde kautioneret for et lån i banken, og så gik hun ellers bare i gang. Det første produkt blev tapet. Hun skulle finde tapet til sin nye lejlighed, men hun kunne ikke finde noget, der passede ind, så hun besluttede at lave sit eget. Idéen udviklede sig, tapeter blev sat i produktion og Ferm Living var skudt i gang.
I dag er 30 medarbejdere ansat i virksomheden, der er god for mange millioner.