Manden, der dræbte den sorte teenager Trayvon Martin i februar, er tilbage bag tremmer.
Fredag blev George Zimmermans kaution ophævet af dommer Kenneth R. Lester, og søndag overgav drabsmanden sig til politiet og er nu tilbage i Seminole County Jail i byen Sanford i Florida. Det skriver CNN.
Dommer Lester tog beslutningen om at ophæve kautionen i retten i Florida, efter anklager Bernie de la Rionda beskyldte Zimmerman for sammen med sin kone at have vildledt retten om, hvor mange penge de havde.
Efter kautionen på 150.000 dollar blev fastsat, viste det sig, at amerikanere, der sympatiserer med George Zimmerman, havde indsamlet 200.000 dollar til ham via en hjemmeside.
I februar skød og dræbte George Zimmerman Trayvon Martin i et boligkvarter i Sanford. Zimmerman har tidligere undskyldt, at han dræbte Trayvon Martin, men han holder fast i, at det var selvforsvar, da teenageren skulle have truet ham.
Drabet gav genlyd over hele USA, hvor det rippede op i gamle racestridigheder. Sagen har blandt andet betydet, at politichefen i Sanford, Bill Lee, har trukket sig fra posten, efter han blev kritiseret for, at hans afdeling nægtede at arrestere Zimmerman efter nedskydningen.