Venstres nye spidskandidat fører allerede stort
Ulla Tørnæs (V) blev først valgt som Venstres spidskandidat til europaparlamentsvalget for to måneder siden, men hun har allerede distanceret partiets tidligere spidskandidat Jens Rohde med flere længder. Det viser en meningsmåling, som TNS Gallup har udført for BT.
Målingen viser, at Ulla Tørnæs står til 32 pct af Venstres stemmer, mens Jens Rohde kun står til at få 22 procent. Og det sker på trods af, at Jens Rohde som tidligere spidskandidat har haft fem år til at vise sit værd i parlamentet.
BTs politiske kommentator, Søs Marie Serup mener, at en del af den flotte måling til Tørnæs skal ses som udtryk for, at partifællerne bakker op om spidskandidaten.
- Men samtidig er Ulla Tørnæs også en klassisk Venstrekvinde og det tiltaler mange. Hun er ud af en klassisk Venstre-familie eller Venstre-dynasti om man vil, hun taler det klassiske Venstre-sprog, og hun er gift med en landmand. Samtidig har hun været både politisk ordfører og har ministererfaring, så hun har også de formelle kompetencer på plads, siger Søs Marie Serup.
Uheldig kronik
Ulla Tørnæs blev bedt om at tage en tørn som spidskandidat, da Ellen Trane Nørby i februar måned trak sig pga. sin graviditet. Men selvom Tørnæs altså ikke var sit partis førstevalg, så er hun tilsyneladende et populært valg.
Det var hans kontroversielle kronik fra 2012 om mere magt til Europa-Parlamentet og et EU med fælles forsvar, der kostede Jens Rohde posten som sit partis spidskandidat. Han vidste, løbet var kørt, og derfor bakker han også op om Tørnæs.
Søs Marie Serup kalder Jens Roh-de en dygtig politiker, men han har ofte delt vandene.
- Det er for eksempel skæbnens ironi, at han i sin sidste valgkamp slop sig op på at være super tilhænger af det europæiske projekt, men samtidig forbeholdt sig retten til at kritisere den praktiske udførelse. Det fik han klø for dengang, men det er præcis den samme linje, vi ser Løkke og Claus Hjort køre i dag med børnechecken, siger Søs Marie Serup.
Den tredje kandidat på Venstres liste, der ifølge målingen står til genvalg i parlamentet, er Morten Løkkegaard. Men hvor Tørnæs står til 32 pct. af Venstres stemmer og Rohde til 22 pct, så får Løkkegaard kun 7 pct .af stemmerne.