Det kommende energiforlig vil indeholde en målsætning om at ændre tilskudsordningen for vindmøller. Det skriver Politiken.

I dag afhænger tilskuddet af vindmøllens størrelse og tager ikke højde for, hvor meget energi en vindmølle producerer.

- Den måde, tilskudssystemet er skruet sammen på i dag, giver økonomisk incitament til at opstille møller, der er for store, i forhold til hvor meget strøm de kan levere. Så de fylder mere i landskabet og især støjer mere, end de behøver. Det skal vi have ændret, forklarer Steen Gade, SFs klima- og energiordfører, over for Politiken.

Et notat fra Energistyrelsen til regeringens energiudspil bekræfter problematikken med tilskudssystemet.

- En del steder vil det være unødvendigt med møller med mere end 1,8 megawatt generatorer. Alligevel opstilles der 3 megawatt-generator-møller, der har større problemer med lavfrekvent støj. Og 3 megawatt-møller er ofte også mærkbart større, typisk op mod 150 meter i stedet for omkring 100 meter, siger professor i energiplanlægning Frede Hvelplund fra Aalborg Universitet til Politiken.

Det er uklart, i hvor mange tilfælde der er blevet stillet en unødvendigt stor mølle op, men det gælder typisk for møller inde i landet, som ikke får fuldt udbytte af blæsten fra havet.

På en vindsvag placering er der meget lille forskel på, hvor mange kilowatttimer en lille mølle producerer i forhold til en stor. Men mens en lille 1,8 megawatt-mølle blot får 9,9 millioner kroner i tilskud, får den store 3 megawatt-mølle 16,5 millioner kroner.

Og det øger incitamentet for investorerne til at opstille en stor mølle.

Klima- og energiminister Martin Lidegaard (R) har ikke ønsket at kommentere problematikken over for Politiken i energiforhandlingernes sidste fase.