Thorning: Der kommer ikke valg i løbet af efteråret
Statsministeren afviser, at et valg er lige på trapperne. Regeringen har masser af arbejde at se til, understreger hun.
Statsministeren afviser, at et valg er lige på trapperne. Regeringen har masser af arbejde at se til, understreger hun.
Hvis Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen (V), eller andre af blå bloks politikere går og håber på et snarligt folketingsvalg, så bliver de svært skuffede.
For ifølge statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) bliver der ikke udskrevet valg i løbet af dette efterår.
»Jeg ved godt, at Venstre og andre prøver at spå om, at valget kommer lige rundt om hjørnet. Det gør det ikke. Vi lægger op til et efterår, hvor der skal arbejdes,« siger Helle Thorning-Schmidt i forbindelse med Socialdemokraternes sommergruppemøde i Helsingør.
Der har ellers været gisninger om, at Thorning og regeringen kunne spekulere i et hurtigt valg, og tidligere på året spåede Lars Løkke Rasmussen da også, at et valg kunne komme tidligere end ventet.
I forbindelse med sin grundlovstale i begyndelsen af juni på Ollerup Gymnastikhøjskole på Fyn sagde Venstres formand, at danskerne inden for et år formentlig skal til stemmeurnerne.
»Grundloven siger ganske vist, at statsministeren kan vente til 15. september næste år, men jeg føler mig nu ret overbevist om, at vi ikke kommer til at vente helt så længe. Så vi har travlt. Travlt, fordi Danmark har brug for, at der kommer en ny regering,« sagde han.
Det var nu heller ikke valgsnak, der prægede tirsdagens socialdemokratiske sommergruppemøde. I stedet kom det meste af pressemødet til at handle om dagpengesystemet, Danmarks økonomi samt regeringens kommende sundhedsudspil.