MALAYSIA: Foreløbig er det ikke lykkedes for myndighederne at finde nogen form for spor efter det forsvundne Boeing 777 fra Malaysia Airlines, der forsvandt natten til lørdag med 239 personer om bord.

Ingen har idé om, hvad der har fået flyet til at forsvinde sporløst fra radaren, men en af de mest undersøgte teorier er terrorisme.

Mandag aften er der kommet ny næring til de teorier, der forbinder flyets forsvinden med terror. Nyhedsbureauet Reuters skriver, at teknikere har slået fast, at der ikke er sendt automatiske beskeder fra flyet til flydataovervågningscomputere.

Beskedsystemet ACARS er i stand til at sende automatiske korte beskeder til computere, som skal hjælpe teknikere på landjorden med at reparere et flys eventuelle skader, når det lander i en lufthavn.

I 2009, da et Airbus A330 fly forsvandt i Atlanterhavet, sendte flyet automatiserede ACARS-fejlmeddelelser, der pegede på, at flyets inkonsistente hastigheder var årsagen til flystyrtet. Senere kom det dog frem, at det hovedsageligt var en pilotfejl, der forårsagede tragedien.

I tilfældet med Malaysia Airlines-flyet har efterforskere dog ingen ACARS-beskeder at arbejde med, fortæller to kilder tæt på efterforskningen til Reuters.

Det thailandske politi har i løbet af mandagen også undersøgt sagen om de to stjålne pas, der er blevet brugt til at boarde flyet. En mystisk iransk mand ved navn hr. Ali skulle have købt billetterne til de to personer, der brugte de stjålne pas.

Flere internationale medier skriver, at rejsebureauet, der solgte billetterne til hr. Ali, er blevet afhørt i løbet af mandagen. Ejeren af rejsebureauet, Benjaporn Krutnait, siger til Finansiel Times, at hun ikke tror, hr. Ali har noget at gøre med terrorisme.

»Han spurgte blot efter de billigste billetter og nævnte intet om Malaysia Airlines eller andre flyselskaber,« siger hun.

Mandag er det ligeledes kommet frem, at en ukendt gruppe kaldet Chinese Martyrs’ Brigade har taget ansvaret for flyets forsvinden.

I en mail sendt til flere forskellige kinesiske journalister, skriver gruppen:

»Dræber du en af os, dræber vi 100 som gengæld.« Der står intet om, hvad der er sket med flyet.

Officielle kilder afviser dog udmeldingen fra Chinese Martyrs’ Brigade som det rene svindelnummer.

»Der er intet, der tyder på, de har ret i deres udmelding,« siger Malaysias transportminister, Datuk Seri Hishammuddin Hussein.