Supermarkeds-milliardær formodes druknet
KIWI-topchefen Per-Erik Burud frygtes omkommet efter en bådulykke i Norge. Politiet har indstillet eftersøgningen.
KIWI-topchefen Per-Erik Burud frygtes omkommet efter en bådulykke i Norge. Politiet har indstillet eftersøgningen.
De ansatte ved KIWIs hovedkontor i Lierstranda i Norge stillede onsdag lys frem for den savnede topchef, Per-Erik Burud, der var involveret i en bådulykke ved Tjøme syd for Oslo.
Politiet meddelte sent onsdag aften, at man indstiller eftersøgningen og nu formoder, at Per-Erik Burud er omkommet. Eftersøgningen har allerede fundet to andre fra båden - blandt andet Per-Erik Buruds kone - men begge døde på hospitalet efter at have opholdt sig i det kolde norske vand.
Per-Erik Burud har været chef for KIWI i Norge siden 1991 og er Norges 135. rigeste person med en formue på omkring 1,2 mia. norske kroner (1,14 mia. danske kroner). KIWI er Norges næst-største supermarkedskæde med mere end 500 butikker i Norge og 74 butikker i Danmark.
- Ud fra det vi ved nu, så ser det ud som om, at det var den savnede (Per-Erik Burud, red.) der førte båden, siger politiinspektør Ole Bjørn Sakrisvold til VG Nett.
Herhjemme følger Bjarne Bak, adm. direktør i KIWI Minipris - den danske del af KIWI-kæden - tæt med i den norske nyhedsstrøm:
- Jeg er dybt chokeret. Han sidder med i vores bestyrelse, og jeg kender ham som et fantastisk energisk menneske og en dygtig forretningsmand, siger han til Business.dk.
Hvad det vil betyde, at Per-Erik Burud ikke i fremtiden vil være i spidsen for kæden, kan han ikke svare på:
- Det kan jeg slet ikke tage stilling til nu og her. Jeg lever stadig med håbet om, at de finder ham i live.