Den bornholmske lakridsgigant Johan Bülow får glæde af sundhedsekspert Christian Bitz' kreative side. De to skal nemlig lave lakrids sammen.
Sukker og usund mad er ellers normalt ikke lige noget man forbinder med Christian Bitz, der gennem lang tid har hjulpet mange danskere af med de overflødige kilo. Men sådan bliver det.
Sundhedseksperten og slikeksperten har i et stykke tid nu eksperimenteret med forskellige former for lakridser og forskellige smage. Dog uden noget større held.
- Det, vi putter ind i maskinen, er aldrig det, der kommer ud. Vi har indtil videre eksperimenteret med en hel masse rigtig dårlige smagskombinationer, griner Bitz. Han lover dog, at de ikke stopper indtil de når den helt rigtige smag, som også sundhedsguruen kan stå inde for.
- Det kan godt være, at det bliver noget sundt lakrids, eller noget kalorielet, uden at gå på kompromis med smagen. Men jeg kan ikke sige meget mere, siger han hemmelighedsfuldt.
Johan Bülow og Christian Bitz-lakridsen skal efter planen komme i butikkerne til efteråret.
Alt overskuddet går til Dansk Røde Kors, hvor Christian Bitz i dag netop er blevet udnævnt som en del af Klub 10, som er kendte mennesker, der skal samle penge ind til organisationen.