En bus med passagerer kørte galt på Roskildevej ved Valsø onsdag morgen, og på store dele af Sjælland giver sneen store problemer for trafikken.

En buschauffør og hans passagerer slap med skrækken, da den bus, de kørte i, kørte galt i sneen onsdag morgen.

- Heldigvis lyder meldingen derude fra, at det ikke er alvorligt. Alle er kommet ud af bussen i god behold, og en enkelt klager over ondt i nakken.

Det fortæller pressemedarbejderen ved Midt- og Vestsjællands Politi til bt.dk.

Det er endnu lidt uklart, hvad årsagen til ulykken er, men det massive snefald, som tog en stor del af sjællænderne på sengen onsdag morgen, kan meget vel have spillet ind.

Og sneen drillede for alvor trafikken.

Netop i hovedstadsområdet har der onsdag morgen været flere uheld i trafikken.

- Det skyldes givetvis det glatte føre, siger Jesper Nielsen.

DMI oplyser, at de østlige egne får mest skyet vejr onsdag, og især først på dagen kommer der snebyger mange steder. I Jylland er der først på dagen stedvis rimtåge, men ellers kommer der lidt sol og kun enkelte snebyger.

I dagtimerne når temperaturen op omkring frysepunktet, mens termometret i Syd- og Vestjylland kan nå op på tre graders varme.