ENGLAND: Radikaliserede unge fra Vesten bliver trænet i de lande, hvor det pro-demokratiske oprør Det Arabiske Forår har væltet lederne det seneste halvandet år. Det forklarer lederen af MI5, den britiske nationale sikkerheds- og efterretningstjeneste, Jonathan Evans, ifølge Reuters.
Al-Qaeda står bag træningen, som foregår i lejre i de mellemøstlige lande, hvor der efter oprøret har været uroligheder og usikkerhed omkring situationen. Det kan ende i et potentielt angreb på Storbritannien, lyder advarslen.
- En lavt britiske vordende jihadister er på vej til de arabiske lande for at blive trænet og søge mulighederne for militant aktivitet, som det også sker i Somalia og Yemen. Nogle vender tilbage til Storbritannien og udgør en trussel her, siger Evans.
- Det er en ny og bekymrende udvikling, og det kan blive værre, tilføjer han.
Det er netop den største trussel mod Vesten i øjeblikket, at nationale celler med træning og støtte fra al-Qaeda rammer Europa eller USA, ligesom det mistænkes at være planlagt med en nordmand i 30erne, som har været trænet i Yemen.
For Storbritannien betyder Londons værtskab for de Olympiske Lege senere på sommeren, at der kan være yderligere terrorfokus. Til trods for at forberedelserne går, som de skal, har august-begivenheden skruet terrorberedskabet højere op end normalt.
- Legene udgør et attraktivt mål for vores fjerner, og de vil være centrum for verdens opmærksomhed om en måneds tid. Der er ingen tvivl om, at nogle terroristnetværk har tænkt over, om de kan lave et angreb, siger Evans.
I Vesten har Det Arabiske Forår været set som et skridt mod demokrati og mod det vedvarende håb, at det på længere sigt kan være frihed og retfærdighed for alle i lande som Tunesien, Egypten, Yemen og Libyen.
Men efterretningschefen mener, at det har haft den negative effekt, at al-Qaeda, som flyttede til Afghanistan fra flere arabiske lande i 1990erne og derefter til Pakistan efter Talibans fald, igen forsøger at få fodfæste i den arabiske verden.
- I dag er dele af den arabiske verden endnu engang blevet tilladt område for al-Qaeda, siger Evans.