Klubber og spillere står langt fra hinanden i de overenskomstforhandlinger, der truer med at lamme dansk fodbold den 1. juli.
I fredags varslede Divisionsforeningen, der repræsenterer klubberne, lockout fra 1. juli, hvis ikke det lykkes at nå til enighed med Spillerforeningen om præmisserne for en ny overenskomst, hvilket betyder, at der i så fald ikke vil blive spillet fodbold, før konflikten er løst, og mandag svarede spillerne igen:
- Divisionsforeningen er aggressiv. Først opsiger den overenskomsten, dernæst sender den et overenskomstforslag til os med voldsomme forringelser, og så varsler den konflikt, siger AaB-spilleren Patrick Kristensen, der er en af spillernes repræsentanter i forhandlingerne, i en pressemeddelelse.
Læs også: Bliv klogere på konflikten mellem spillere og klubber
Striden handler om den overenskomst, der blev indgået i 2004, og som Divisionsforeningen nu ønsker genforhandlet. Klubberne mener, at den gamle overenskomst er for uklar og giver plads til fortolkninger og misforståelser, lige som den ønsker, at den kun skal omhandle arbejdsmarkedsforhold, hvilket blandt andet betyder, at spillerne ikke skal have del i kommercielle rettigheder, sådan som Spillerforeningen ønsker det. Det sidste blev dråben, der fik konflikten til at rykke nærmere, da Spillerforeningen sidste år fik medhold i Arbejdsretten om, at de skal have del i det beløb, klubberne får ind i fællesrettigheder som sponsorater og indtægter fra eksempelvis spillerkort og computerspil.
- Vi ønsker ikke at forringe spillernes vilkår. Vi er tværtimod villige til at se på en forhøjelse af mindstelønnen, til at forbedre forsikrings- og pensionsvilkår og til at investere i arbejdet med at sikre spillernes arbejdsliv efter deres karrierer. Og så ønsker vi at gøre teksten både mere klar og kortere, end den er i dag, samt at gøre overenskomsten til et spørgsmål om arbejdsvilkår og ikke om kommercielle rettigheder, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen.
Den udlægning er en anden af spillerrepræsentanterne, FC Københavns Thomas Kristensen, uenig i:
- Jeg synes ikke, det er en uklar overenskomst. Der står sort på hvidt, at spillerne skal have en pensionsordning, og alligevel er der 100 spillere i Superligaen og divisionerne, der ikke har en pensionsordning. Det står også helt klart, hvad mindstelønnen er, og så kan andre påstå, at teksten er uklar, men vi kan jo ikke gøre så meget ved det, hvis nogen ønsker at tolke teksten anderledes, siger Thomas Kristensen.
- Vi synes også, det er en klar forringelse, at Divisionsforeningen ønsker at lade det være op til spillerne selv at vurdere, om de vil være med i overenskomsten. Det kan lægge et urimeligt pres på spillerne, når de sidder i forhandlinger med klubberne, så det kommer vi aldrig til at gå med til. Jeg håber, vi forhandler os til enighed, for det er en tabersag for alle. Men lige nu er vi langt fra hinanden, siger Thomas Kristensen.
Fra Divisionsforeningens side peger Claus Thomsen på, at eksemplerne med løn og pension er de helt simple eksempler, der er forholdsvis klare, men fremhæver de stadig stående og endnu ikke afklarede uenigheder i Feriepengesagen som eksempler på, at ikke alt er, som det bør være.
Forhandlingerne fortsætter tirsdag.
