Spild ikke din dyrebare tid
Jeg er ellers ret vild med Sci-Fi-film og husker stadig følelsen, da jeg første gang så 'Blade Runner'.
Jeg er ellers ret vild med Sci-Fi-film og husker stadig følelsen, da jeg første gang så 'Blade Runner'.
Men trods gode intentioner, kendte skuespillere, lækre billeder, fede biler og smukke mennesker, så fanger Justin Timberlakes nye film ’In Time’ aldrig rigtigt.
Tiden er fremtiden, man fødes med digitalur på armen, hvor ét enkelt år aktiveres, når man fylder 25 (ligesom i Hollywood, stopper tiden efter de 25 år) og man dør, når uret går i nul. Så det drejer sig om, at skaffe mere tid, dog ændre ens udseende ikke. Mennesker lever i opdelte zoner af rige og fattige og der er meget langt fra den hårdt arbejdende pøbel til den SUPER rige lille procentdel. (Her kan sagtens drages paralleller til nutidens 99 pct.-oprør i USA - Occupy Wall Street, mod den rigeste 1 pct.)
Minutter, timer, måneder og år
Tid er penge – helt bogstaveligt og de fattige kæmper dagligt, mens de rige bliver langt over 100 år, men stadig ligner 25-årige. I universet findes en kriminel bande, kaldet 'Minutemen', som sjæler andres tid og lovens mænd som kaldes 'Timekeepers'. Begge grupper jagter Timberlake og Amanda Seyfried ('Mamma Mia'), der ender som ’Bonnie og Clyde’, og stjæler tid tilbage til de fattige, men som der siges tidligt i filmen: ’Spild ikke min tid’ – jeg synes lidt, jeg spildte min.
USA, 2011.
Instruktør: Andrew Niccol.
Premiere over hele landet.
Se trailer her: