SPANIEN: Brandfolkene har nu fået styr på de flammer, der har hærget den sydspanske provins Malaga siden torsdag.

Skovbranden truede med at sprede sig til turistmagneterne Marbella og Costa del Sol og nåede at sende op mod 5.000 mennesker på flugt. Blandt andet byen Ojen blev evakueret og var en af de hårdest ramte byer. En 78-årig mand døde, da hans arbejdsskur bukkede under for flammerne. Og et par i 50erne blev slemt forbrændt. I alt kom fem personer til skade i de to dage, hvor flammerne spredte sig.

Lørdag genåbnede de andalusiske myndigheder motorvejen mellem Marbella og Ojen, så de evakuerede kunne returnere til deres hjem.

Branden brød ud i bakkerne ved Marbella torsdag og har på grund af en tør sommer, høje temperaturer og gunstige vindforhold haft optimale forhold til at brede sig.

Flere end 400 brandmænd og militærfolk har kæmpet mod flammerne. De har blandt andet brugt otte helikoptere, hvorfra de har smidt vand ud over de berørte områder.

Andalusisk politi efterforsker, om branden, der beskrives som den værste nogensinde i området, var påsat.